W środę, 19 marca, podczas nadzwyczajne sesji Rady Miasta Zgierza podjęto decyzje dotyczące finansowania rekultywacji składowiska terenów zdegradowanych po dawnych zakładach przemysłu barwników Boruta w Zgierzu ze środków KPO.
Miasto nie jest w stanie pokryć wysokości podatku VAT
Podczas podobnej, dodatkowej sesji w połowie lutego 2025 roku radni spotkali się, by podobnie jak pozostałe pięć samorządów w podobnej sytuacji, zagłosować nad przyjęciem lub odrzuceniem funduszy z KPO.Powodem był podatek VAT, który miał zostać pokryty w całości z funduszy samorządu, co dawało około 3 mln zł. Wtedy zarówno radni jak i prezydent Zgierza zgodzili się, że miasto nie jest w stanie udźwignąć finansowania podatku VAT, tym bardziej że kwota dofinansowania może znacznie wzrosnąć. Obecnie – 17 milionów złotych ma posłużyć m.in. na przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie badań.
Rada Miasta Zgierza odmówiła przyjęcia dofinansowania w kwocie netto i zdecydowała, że konieczne jest zapewnienie pełnego finansowania z budżetu państwa.
Radni ponownie głosowali – co się zmieniło?
Od połowy lutego sytuacja uległa zmianie, dlatego radni spotkali się 19 marca. Do 20 marca upływał termin na podpisanie umów na dofinansowanie. Radni ponownie głosowali w tej samej sprawie. Powodem miała być zmiana okoliczności.
Co się zmieniło to element uruchomienia pewnych działań ze strony ministerstwa. Przede wszystkim bezpośrednio przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w kontekście działań programowych, które pozwolą zabezpieczać środki na pokrycie tak zwanego podatku VAT, czyli tego kosztu niekwalifikowanego, które do tej pory samorządy niejako musiały z własnej kieszeni zapłacić.
- tłumaczy prezydent Zgierza, Przemysław Staniszewski.
Ma to zostać rozwiązane na zasadzie refundacji, co oznacza, że Gmina Miasto Zgierz musi zabezpieczyć blisko trzy miliony złotych, które następnie mają zostać zwrócone.
Na sesji marcowej, 27 marca, będziemy dokonywali czynności technicznych w postaci zabezpieczenia środków w budżecie na ten okres przejściowy, a po tym czasie uruchomimy pełną procedurę związaną z wyłonieniem wykonawców na realizację niezbędnych badań, dokumentów, w tym tak zwanego planu poprawy, ale także działań zabezpieczających, jak odbioru przecieków, budowę właściwej kanalizacji dla tego obszaru, czynności zabezpieczających monitoringowych, tych wizyjnych, jak i również tych środowiskowych, jak również wygrodzenie całego terenu, czy naprawę i zabezpieczenie koryta rzeki Bzury, odbiór, chociażby nieczystości tych ścieków, które gromadzone są na składowisku, wywóz azbestu
- dodaje prezydent Zgierza.
Gmina Miasto Zgierz na najbliższej sesji musi zabezpieczyć kwotę ponad dwóch milionów złotych w budżecie na 2025 rok. Łącznie będzie to kwota w wysokości ponad trzech milionów, ale pozostała część będzie zabezpieczona w budżecie na 2026 rok. Zwrot wysokości podatku VAT ma zostać zwrócony do końca 2026 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.