Nowoczesny tomograf i pierwsza w Polsce trójgłowicowa gamma kamera już działają w zgierskim szpitalu. Specjalistyczny sprzęt daje możliwość lepszej i szybszej diagnostyki, szczególnie w przypadkach chorób nowotworowych.
Nowoczesny sprzęt służy pacjentom w zgierskim szpitalu
Szpital wojewódzki w Zgierzu jest niczym plac budowy. Trwa remont oddziału wewnętrznego i geriatrii, a w planach są kolejne modernizacje. Ponadto do użytku oddano najnowocześniejszy sprzęt w Polsce.
Gamma kamera, jedyna w kraju do medycyny nuklearnej. Ten sprzęt niezwykle precyzyjnie pomaga w leczeniu chorób nowotworowych, mamy nowy tomograf komputerowy i zmodernizowany rezonans magnetyczny. To łącznie inwestycja ponad 15 milionów złotych.
- mówił Piotr Wojtysiak wicemarszałek województwa łódzkiego.
Szpital w Zgierzu w ostatnim czasie pozyskał wiele nowoczesnego sprzętu, który służy pacjentom.
Efekty gamma kamery i badań, które robimy, rezonansu magnetycznego i tomografu są już widoczne, ponieważ uruchamiamy możliwość wykonywania badań w godzinach popołudniowych. Są to usługi, które do tej pory były niemożliwe do wykonania.
- mówi Miłosz Dobrogowski, dyrektor szpitala w Zgierzu.
Jakie wykorzystanie ma nowoczesny sprzęt w szpitalu w Zgierzu?
Gamma kamera w tej technologii, jaka pojawiła się w zgierskim szpitalu, jest sprzętem jedynym w Polsce, a jego wykorzystanie jest bardzo wszechstronne.
Zakład medycyny nuklearnej zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób nowotworowych tarczycy, nadnerczy i układu immunologicznego, a na tym sprzęcie dodatkowo możemy wykonać badanie scyntygrafii serca, kości, a po pewnym czasie zaczniemy diagnozowanie chorób neurologicznych.
- dodaje dyrektor.
Sprzęt zastąpił gamma kamerę starszej technologii, która znajdowała się w szpitalu. Starszy sprzęt był w użyciu 16 i 20 lat i często pojawiały się usterki, a czas wykonania badania był znacznie dłuższy od możliwości nowoczesnej gamma kamery.
Nowy sprzęt ma działać szybciej i dokładniej, dzięki czemu jednego dnia szpital jest w stanie zbadać od dwóch do trzech osób przed i po południu.
Ten sprzęt pozwala zdiagnozować pacjenta, zobrazować gdzie jest ognisko nowotworowe, a później pacjent trafia na oddział zabiegowy np. do operacji tarczycy, nadnerczy, czy też na oddziały kardiologiczne, po scyntygrafii serca.
- wskazuje dyrektor.
Sprzęt będzie służył nie tylko pacjentom szpitala, ale także mogą zapisać się ambulatoryjnie na godziny popołudniowe. Możliwe jest zapisanie w ramach NFZ na badania na rezonansie i tomografii komputerowej.
Remonty na oddziałach w szpitalu wojewódzkim w Zgierzu
W 2023 roku szpital przechodził zewnętrzny remont. Przebudowano strefy wejściowe, odbył się remont oddziału neurologicznego i pokryć dachowych. Na głównym budynku pojawił się również mural Marii Skłodowskiej-Curie.Wiosną 2024 roku zakończył się remont oddziału nefrologii, a to nie koniec zmian, jakie czekają placówkę w tym roku. Trwa generalny remont oddziału wewnętrznego i geriatrii, który rozpoczął się na przełomie czerwca i lipca. Ma zostać oddany do użytku w listopadzie tego roku i pomieści 36 pacjentów.
Będą o wiele lepsze warunki. Oddział jest od strony południowej, więc nasłonecznienie i temperatura na tych salach była bardzo wysoka, wiec będą zainstalowane lepsze klimatyzatory. Oddział będzie lepiej przystosowany dla pacjentów i będzie bardziej nowoczesny.
- mówi Miłosz Dobrogowski.
Remont zapowiedziano także w najbardziej wyczekiwanym miejscu w zgierskim szpitalu – Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). To tutaj zgłaszają się pacjenci w nagłych wypadkach i jest to jeden z najbardziej obleganych oddziałów tego typu w wojewódzkich szpitalach w regionie.
Remont SORu w Zgierzu ma rozpocząć się w listopadzie tego roku. Ponadto województwo z funduszu medycznego stara się o środki na rozwój psychiatrii w zgierskiej placówce.
Zadanie organizacyjnie nie jest łatwe. Mimo prowadzonych remontów szpital nie zaprzestaje swojej działalności, więc trzeba to zorganizować tak, by było jak najmniej odczuwalne dla pacjentów.
- dodaje dyrektor placówki.
Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu pojawi się także więcej zieleni.
Koncepcja wpisuje się w zastały drzewostan, opierając pomysł na prostym układzie ścieżek inspirowanych naturą. Głównym celem projektu jest utrzymanie naturalnego wyglądu terenu, poprzez zastosowanie roślin o leśnym pokroju.
- przekazuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Ogród przy szpitalu w Zgierzu ma powstać do końca 2024 roku i będą w nim rośliny, które mają właściwości m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.