Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu zyskał kolejny budynek, który będzie służył m.in. artystom i młodzieży.
Nowy budynek MOKu w Zgierzu
Miejski Ośrodek Kultury od kilku lat znajduje się w Starym Młynie, a jedną ze swoich filii ma także przy Rembowskiego 17, gdzie mieści się Centrum Kultury Dziecka. To właśnie tutaj znajdowała się pracownia ceramiczna, która teraz zyska zupełnie inną przestrzeń w budynku przy ulicy Rembowskiego 3.Pracownia ceramiczna działa od blisko 10 lat, jednak niewielka przestrzeń w CKD nie była już wystarczająca. Jest to jednak dobre miejsce, by wykorzystać je dla najmłodszych zgierzan.
Po wyprowadzeniu się pracowni ceramicznej z jednego z pomieszczeń CKD, choć była to naprawdę dość mała pracownia, ale CKD zyska taką przestrzeń familijną, przyjazną tym najmłodszym odbiorcom, czyli dzieciom od pierwszego roku życia.
- mówi Karolina Mirzyńska, dyrektor MOK Zgierz.
Nowa filia MOK w Zgierzu – miejsce dla artystów i młodzieży
Nowa filia MOK przy ulicy Rembowskiego 3 ma być gotowa w lutym. Obecnie trwa przenoszenie pracowni ceramicznej i prac z zajęć artystycznych prowadzonych w MOKu.Pod nowy adres przenosi się pracownia państwa Łuczaków, pracownia plastyczna Agnieszki Pawiak -Kaczmarek, oraz pracownia rysunku i malarstwa Moniki Sołdon.
Parter budynku będzie służył zajęciom artystycznym, a otwarta przestrzeń na poddaszu zostanie przeznaczona dla mieszkańców.
Będzie to przestrzeń otwarta dla mieszkańców. Na pewno chcemy oddać tą przestrzeń też malarzom figurowym nowa działalność, która tutaj od pewnego czasu w MOKu się pojawiła […] ale to też jest przestrzeń zaproponowana młodzież, bo to z kolei wynika z polityki młodzieżowej, którą realizujemy w Zgierzu, że młodzież potrzebuje takiej przestrzeni do spotkań, zwłaszcza w tym okresie zimowym.
- dodaje dyrektor MOK Zgierz.
Centrum kulturalne przy Rembowskiego
Muzeum Miasta Zgierza ma pod swoimi skrzydłami budynek przy ulicy Dąbrowskiego 21, jak i Dom Tkacza, który został przejęty w styczniu 2023 roku. Teraz, od początku 2025 roku muzeum obejmuje opieką główny budynek Parku Kulturowego Miasto Tkaczy przy ulicy Rembowskiego 1.W tym samym miejscu zostaje Kawiarnia "u Tkaczy", prowadzona przez PSONI Koło Zgierz. Podobnie hostel "FOLKier" pozostanie w pełni dostępny dla odwiedzających.
Mamy w planach wzbogacenie salonu Mikołaja Hermansa o nowe, niezwykle cenne artefakty. Chcemy, aby wnętrze oddawało pełnię stylu biedermeier, który był dominującym trendem w zgierskich domach rzemieślników z okresu Umowy Zgierskiej. W dalszych planach chcemy odtworzyć pracownię postrzygacza sukna – miejsce pracy Mikołaja Hermansa. Dzięki temu odwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko jego domowe zacisze, ale także historyczny warsztat pracy. Co więcej, nożyce postrzygackie już czekają, aby opuścić muzealne magazyny i trafić na swoje honorowe miejsce."
- mówi Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.