Rządzący poinformowali, że Polska uzgodniła z Komisją Europejską, że w ramach KPO powstanie nowy Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności w wysokości ok. 30 mld zł. Pochodzące stamtąd środki zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje podwójnego zastosowania, związane z obronnością i dofinansowaniem przemysłu zbrojeniowego.
Miejsca schronienia w Zgierzu. Na jakiej ulicy się znajdują?
Zdaniem minister funduszy i polityki regionalnej - Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, znaleźliśmy się w historycznym momencie, kiedy każdy musi dołożyć się do budowania i bronienia pokoju. - To oznacza, że musimy przeorientować naszą politykę inwestycyjną tak, żeby ona spełniała najważniejszy cel: pokazania wrogowi siły, która broni pokoju w Unii Europejskiej i w Polsce, broni naszej niepodległości - stwierdziła na konferencji prasowej.Dlatego też rządzący postanowili zabezpieczyć środki, m.in. na budowę nowych schronów. Czy taka inwestycja potrzebna będzie również w Zgierzu?
Czytaj również: Łódzkie: Powstała pierwsza mapa schronów. Zobacz, gdzie się schować w razie zagrożeni
Na razie z ewentualnymi planami stworzenia podobnych miejsc w regionie będzie trzeba poczekać, ponieważ według szacunków, rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie zakończą się na początku kwietnia.
O tym, iloma schronami oraz miejscami ukrycia dysponuje Zgierz, można dowiedzieć się ze spisu, który wykonał Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Zgierzu. Jak się okazuje, że na terenie miasta znajduje się 17 budowli ochronnych - 6 schronów i 11 ukryć. W tym: 1338 miejsc w schronach (4,1% potrzeb), 978 miejsc w ukryciach (4,3% potrzeb) i 2316 miejsc ochronnych (8,1% potrzeb).
Czym różni się miejsce ukrycia od miejsc doraźnego schronienia?
- Schron jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.
- Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron (ukrycia podzielne są na trzy kategorie).
- Natomiast miejsca doraźnego schronienia to tzw. rozwiązania osłonowe (chroniące m.in. przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych). W ramach takich rozwiązań wykorzystuje się pomieszczenia istniejących budynków o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, usytuowane na najniższej kondygnacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.