reklama

Sensacja w łódzkim Orientarium! Po raz pierwszy w historii urodził się hipopotam karłowaty [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sensacja w łódzkim Orientarium! Po raz pierwszy w historii urodził się hipopotam karłowaty [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzW łódzkim Orientarium na świat przyszedł hipopotam karłowaty. To pierwszy w historii przypadek narodzin tego gatunku w Łodzi. Maluch urodził się pod koniec maja br.
reklama

Rodzice raz się lubili, raz mieli ciche dni

Na razie nie jest jeszcze znana płeć malucha. Hipopotam oswaja się z nowym otoczeniem. Przebywa głównie na zapleczu hodowlanym, żeby spokojnie zapoznać się z rodzicami i swoim domem

Rodzicami malucha są Jamina i Jabari. Oba hipopotamy mają po 7 lat. Jabari przyjechał do łódzkiego ogrodu w 2019 roku, Jamina dołączyła do niego rok później.

- Ich relacje były bardzo zmienne. Raz się lubili, innym razem mieli ciche dni. W ostatnim czasie jednak chętnie przebywali w swoim towarzystwie. Nie próżnowali. Pod koniec maja przyszedł na świat owoc ich miłości 

- zdradza Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium ZOO Łódź.

reklama

To pierwszy w Łodzi mały hipopotam

To pierwszy w historii łódzkiego ogrodu urodzony i odchowywany przez samicę młody hipopotam. Wcześniej w Zoo mieszkały hipopotamy nilowe. W 2019 roku ogród rozpoczął hodowlę hipopotamów karłowatych. Aktualnie mieszkają tu trzej przedstawiciele tego gatunku. Zwierzęta mają do dyspozycji wybieg wewnętrzny oraz przestronny wybieg zewnętrzny. Pawilon hipopotamów powstał dzięki projektowi Budżetu Obywatelskiego.

reklama

Hipopotam karłowaty to duży, roślinożerny ssak. Występuje w lasach deszczowych i bagnach Zachodniej Afryki. Prowadzi wodno-lądowy, z reguły samotniczy, tryb życia. W przeciwieństwie do drugiego przedstawiciela gatunku - hipopotama nilowego, który żyje głównie w większych grupach. Jest aktywny głównie nocą. Żywi się m.in. paprotnikami, roślinami dwuliściennymi, trawami i leśnymi owocami.

Gatunek zagrożony wyginięciem

Hipopotam karłowaty został sprowadzony do ogrodów zoologicznych w XX wieku. Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 3 tys. osobników. Gatunek jest narażony na utratę siedlisk z powodu wycinki lasów i powstawania w ich miejsce terenów rolnych. Zagrożeniem dla hipopotamów karłowatych są również kłusownicy, myśliwi oraz naturalni drapieżnicy.

reklama

Hipopotamy karłowate w łódzkim Zoo można oglądać codziennie, w godzinach otwarcia ogrodu - od 9 do 19.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama