Kilkadziesiąt osób z placówek edukacyjnych i terapeutycznych z powiatu zgierskiego stanęło do rywalizacji podczas siedemnastego Mitingu Lekkoatletycznego dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.
Miting Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Zgierzu
Podopieczni Fundacji PSONI i innych zaprzyjaźnionych ośrodków startowali w kilku konkurencjach sportowych. Skakali w dal, rzucali piłką lekarską, biegali slalomem z piłką i rakietą czy rzucali do kosza. Każdy zawodnik otrzymywał doping i wsparcie widowni oraz swojej drużyny.
W mitingu biorą udział osoby dorosłe. Przyjechało do nas dwanaście drużyn. Niektórzy z nich na co dzień uprawiają jakieś sporty, jeżdżą na rowerze, pływają, grają w kręgle. Zawsze z entuzjazmem podchodzą do rywalizacji i zawodów.
- mówi Beata Gawron Wiceprzewodnicząca Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zgierzu.
Na trybunach zawieszono plakaty z motywującymi hasłami, a na widowni słychać było okrzyki wsparcia. Pojawiły się również kolorowe pompony, a każdy sukces nagradzany był brawami. Na hali MOSiR panowała radosna i rodzinna atmosfera, a rywalizacja zakończyła się nagrodzeniem każdego z uczestników.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zgierzu
W tym roku zgierskie koło świętuje swoje 40-lecie, ale w Polsce organizacja działa już od 60 lat.
Działamy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Chcemy tworzyć im warunki do lepszego, godniejszego, aktywniejszego życia, by mogli uczestniczyć we wszystkich sferach życia.
- mówi Beata Gawron.
Podopieczni to osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz intelektualno-ruchową. Organizowane są dla nich mniejsze i większe wydarzenia, które pozwalają im na wspólną integrację oraz udział w akcjach społecznych.
Stowarzyszenie prowadzi placówki dzienne. Główna siedziba PSONI w Zgierzu znajduje się na ulicy Chełmskiej. Znajdują się tam ośrodki dla osób dorosłych, warsztaty zajęciowe i środowiskowe, dom samopomocy, dom mieszkalny, ośrodek rehabilitacyjny. Każdego dnia dojeżdża tu 80 osób dorosłych.
Na ulicy Długiej znajduje się poradnia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ośrodek wczesnej interwencji, czyli pierwsza kompleksowa diagnoza, rehabilitacja i wsparcie dzieci i ich rodziny.
Co roku w maju organizujemy duży Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w parku miejskim w Zgierzu. Organizujemy pikniki rodzinno-osiedlowe, celebrujemy święta, uczestniczymy we wszystkich miejskich i powiatowych imprezach czy to latem, czy zimą.
- dodaje Beata Gawron.
PSONI prowadzi również kawiarnię Cafe&Bistro „U Tkaczy” przy ulicy Rembowskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.