Na Starym Cmentarzu przy ulicy ks. Piotra Skargi znajdują się groby Żołnierzy Września 1939 roku. Poza nimi na cmentarzu w rodzinnych grobach spoczywają zgierzanie, którzy brali udział w walce podczas II wojny światowej.
Złożenie kwiatów na grobach poległych żołnierzy
W piątek, 1 września o godzinie 12.00 na Starym Cmentarzu w Zgierzu zebrali się przedstawiciele miasta, samorządowcy, a także komendanci policji i straży miejskiej oraz zgierzanie, którzy oddali hołd poległym podczas II wojny światowej.
Dziś pokazujemy, że pamiętamy o bohaterach, którzy bronili naszej ojczyzny. Tak, aby nasza historia nie została zapomniana, szczególnie wśród młodego pokolenia.
- mówił Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.
Po złożeniu kwiatów na grobach poległych zebrani pojechali w okolice Malinki, by oddać hołd zamordowanym zgierzanom. Pomnik Polaków Rozstrzelanych przez Wehrmacht znajduje się obok kompleksu Malinka, przy trasie ze Zgierza do Kutna.
Zgierz we wrześniu 1939 roku
Zgierz znalazł się częściowo w głównym nurcie walk wojny obronnej 1939 roku. Miasto dwukrotnie zbombardowano. 3 września bomby zniszczyły kościół ewangelicki oraz budynek sądu i kilka domów mieszkalnych, uszkodziły tory na stacji kolejowej oraz mur przy kościele św. Katarzyny.Dwa dni później miasto zbombardowano po raz drugi. 5 września pociski spadły na stację kolejową. Zniszczyły również kamienicę fabrykanta Krusche przy skrzyżowaniu ul. ks. Popiełuszki i Długiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.