Łącznie w całej Polsce pojawią się 34 miasta. W powiecie zgierskim taki przywilej zyska Parzęczew. Co więcej, miejscowość już raz była miastem.
Parzęczew nowym miastem w powiecie zgierskim
Parzęczew był pierwotnie wsią książęcą, założoną przez rodzinę Pomianów z Wielkopolski. Po raz pierwszy w kronikach napisano o Parzęczewie w 1385 roku. Prawa miejskie uzyskał w 1425 roku na mocy przywileju króla Władysława Jagiełły. Parzęczew stał się miastem prywatnym, którego właścicielem był Wojciech Parzęczewski – łęczycki łowczy.Przez lata miasto nie zwiększało znacznie liczby mieszkańców, która nie mogła przekroczyć 1000. W 1870 roku Parzęczew stracił prawa miejskie na mocy carskiej reformy administracyjnej. W czasie II wojny światowej niemal połowę ludności stanowili żydzi, którzy zostali wymordowani przez nazistów.
Parzęczew, choć do końca 2023 roku nazywany jest wsią, posiada zręby układu miasta, z rynkiem znajdującym się w centrum miejscowości.
Nowe miasta w województwie łódzkim
Poza Parzęczewem za kilka dni w województwie łódzkim miastami zostaną Białaczów, Bolesławiec, Grabów, Inowłódz, Kiernozia, Osjaków, Parzęczew i Żarnów.W 2020 roku, po 150 latach prawa miejskie odzyskał także Piątek. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym statut miasta nadaje Rada Ministrów. O przyznanie miejscowości praw miejskich wnioskują władze gminy.
Jak dostać prawa miejskie
Pierwsza decyzja należy do społeczności – czy chcą stać się mieszkańcami miasta. W tym celu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Taki wniosek musi trafić tam najpóźniej do końca marca, by liczyć, że z początkiem kolejnego roku wieś oficjalnie będzie nazywana miastem.Rada Ministrów ma czas na rozpatrzenie wniosku i odpowiedź do końca lipca. Jeśli decyzja będzie pozytywna, a terminy dotrzymane, to zgłoszona miejscowość od 1 stycznia następnego roku stanie się miastem. Pod uwagę brane są m.in. liczba mieszkańców (nie mniejsza nić 2 tysiące), posiadanie praw miejskich w przeszłości czy posiadanie odpowiedniej infrastruktury technicznej (wodociągi, kanalizacja).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.