Reklama

Reklama

W trybie pilnym do lekarza dostaniesz się na wczoraj. Na jutro nie ma wolnych miejsc

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

W trybie pilnym do lekarza dostaniesz się na wczoraj. Na jutro nie ma wolnych miejsc - Zdjęcie główne

Na stronie Informatora o Terminach Leczenia NFZ dochodzi do absurdu | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Na stronie Informatora o Terminach Leczenia NFZ dochodzi do absurdu. Aktualizacja odbywa się z opóźnieniem i nie działa prawidłowo, pokazując dostępność terminów kilka dni wstecz. Rozmawialiśmy w tej sprawie z rzecznikiem NFZ.

Reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia wiele lat temu przygotował stronę, dzięki której pacjentom łatwiej znaleźć i umówić się do lekarza specjalisty. Pomysł jest bardzo dobry, a rozwiązanie potrzebne, niestety strona nie działa tak, jak powinna.

Jak umówić się do lekarza specjalisty?

Na stronie przygotowanej przez NFZ jest prosta i przejrzysta. Wystarczy zaznaczyć jakiego specjalisty potrzebujemy, czy szukamy pomocy dla dziecka oraz w jakim województwie lub mieście szukamy lekarza. Dodatkowo można zaznaczyć, czy sprawa jest pilna, czy jednak stabilna i nie zależy nam na czasie. Rezultaty wyszukiwania mogą zaskoczyć.

Do lekarza na wczoraj

Baza Informatora o Terminach Leczenia NFZ bywa błędnie aktualizowana.

Za podanie prawidłowych danych, wyświetlających się w systemie, odpowiedzialne są placówki, których to dotyczy. Informacje o pierwszym wolnym terminie powinny być przez nie  przekazywane każdego dnia roboczego, z wyłączeniem sobót, niedziel oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

- mówi Anna Leder, rzeczniczka prasowa Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Łódź.

Niestety wyszukując rehabilitacji, dentysty czy ginekologa możemy znaleźć termin na wczoraj lub za miesiąc.

Jeśli w systemie podana jest data wczorajsza, to trzeba zerknąć na datę aktualizacji, jeśli to poprzedni dzień to znaczy, że nowa data jeszcze się nie zaktualizowała albo, że jeszcze nie została wprowadzona. Prawdopodobnie oznacza to, że do lekarza czy na badanie można dostać się od ręki.

- dodaje Anna Leder.

Nie jest to jednak zgodne z systemem. Placówki, które podają termin wczorajszy, kolejny możliwy termin wskazują dopiero na następny miesiąc. W takiej sytuacji warto zadzwonić i się upewnić, kiedy są wolne miejsca.

Jeśli po kontakcie z placówką okazuje się, że terminy są nieprawidłowe, np. najbliższy zamiast na jutro jest na za dwa tygodnie lub na za trzy miesiące, to warto to zgłosić. Przycisk „zgłoś uwagi”,  pozwala na wypełnienie krótkiego formularza, otrzymamy mejlem prośbę o potwierdzenie zgłoszenia. Jeśli to potwierdzimy, wówczas już my się kontaktujemy z placówką i wyjaśniamy powód rozbieżności.

- mówi Anna Leder.

W trybie pilnym do lekarza w Zgierzu

Większość pacjentów szuka lekarza specjalisty, ponieważ potrzebuje jak najszybszej konsultacji, badań czy leczenia. Wyszukując specjalisty na Informatorze, możemy przeżyć szok.

Przykładowo wyszukując w Zgierzu wizyty u ginekologa w trybie pilnym, pierwszy możliwy termin mamy na 31 sierpnia br. Mimo że podana jest również dostępność w dniu wczorajszym, wcale nie oznacza, że dostaniemy  się do niego „od ręki”.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku rehabilitacji w trybie pilnym dla dzieci. Tutaj najwcześniejszy termin na NFZ w Zgierzu jest przewidziany na 10 kwietnia 2025 roku. Z kolei do stomatologa z dzieckiem w trybie pilnym dostaniemy się „już” za niecały miesiąc 15 czerwca 2023 roku.

Po kontakcie telefonicznym z gabinetem stomatologicznym okazuje się, że z dzieckiem można przyjść już w następnym tygodniu. Jeśli sytuacja byłaby pilna i doskwierałby ostry ból, lekarz był w stanie umówić małego pacjenta na następny dzień.

W Łodzi sytuacja wygląda podobnie. Z dzieckiem do dentysty "możemy pójść" dwa dni temu. Kolejny najbliższy termin dopiero 1 czerwca. O wiele lepiej (wg Informatora o Terminach Leczenia NFZ) wygląda kolejka na rehabilitację. W trybie pilnym jesteśmy w stanie umówić dziecko na następny tydzień. To prawie o rok wcześniej niż w Zgierzu.

Pierwsza wizyta u specjalisty

Warto jednak pamiętać, że Informator o Terminach Leczenia NFZ dotyczy tylko pierwszej wizyty u specjalisty.

System jest stworzony dla osób, które po raz pierwszy będą korzystać z pomocy specjalisty w danej placówce, tu także są terminy na badania takie jak tomograf i na procedury , takie jak operacja migdałków czy usunięcie zaćmy. Po wybraniu miejsca i odbyciu pierwszej wizyty, termin kolejnej wizyty pacjent ustala zaraz po wizycie, w rejestracji.

- dodaje Pani rzecznik.

Należy pamiętać, że przez Informator o Terminach Leczenia NFZ nie ma możliwości umówienia się do specjalisty. Jest to strona, na której można uzyskać jedynie wskazówkę, w jakiej placówce powinny być najbliższe terminy.  

CZYTAJ TAKŻE: Wyjazd do sanatorium 2023. Jakie choroby kwalifikują do leczenia, jak zdobyć skierowanie, wyjazdy na NFZ i z ZUS [PORADNIK]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy