Reklama

Reklama

W zgierskim parku miejskim ścieżki zamieniły się przeznaczeniem. Piesi i rowerzyści narzekają na słabe oznakowanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Zgierza

W zgierskim parku miejskim ścieżki zamieniły się przeznaczeniem. Piesi i rowerzyści narzekają na słabe oznakowanie - Zdjęcie główne

Nowe oznakowanie w zasadzie jest czytalne, ale przyzwyczajenia pozostały | foto Urząd Miasta Zgierza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Urząd Miasta Zgierza poinformował o oficjalnym zakończeniu modernizacji alejek parkowych wokół stawu Cylkego. W miejsce szutrowej, niezdającej szczególnie po deszczu egzaminu promenady, pojawiła się nowoczesna i ekologiczna nawierzchnia żywiczno-epoksydowa, znana już zgierzanom ze wschodniej części parku. Pieszych i rowerzystów zaskoczyło jednak coś innego. Dotychczasowy pasaż z kostki brukowej służący rowerzystom stał się aleją pieszą, natomiast ścieżkę rowerową wyznaczono po nowej nawierzchni w miejscu, gdzie dotąd spacerowali piesi. Teraz dochodzi tam do groźnych sytuacji.

Reklama

Rowerzyści na prawo, piesi na lewo. A może odwrotnie?

Zamiana dotychczasowych funkcji biegnących równolegle do siebie alejek zdezorientowała zgierzan. Niby wszystko jest zgodne z planem organizacji ruchu, którzy przewidzieli urzędnicy, ale dla spacerowiczów i rowerzystów zwłaszcza oznakowanie przeznaczenia ścieżek pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście oprócz przyzwyczajeń, które także powodują momentami niebezpieczne spotkania jednych z drugimi.

Widzi pan, ja już nawet zwracałem uwagę po drodze, że ścieżka rowerowa jest teraz obok. Tu jest złe oznakowanie, wciąż widać znaki poziome, że to jest droga dla rowerów, mimo, że już tu jej nie ma. Gdyby ktoś, kto to projektował, pomyślał trochę, to by się ludzie ze sobą nie kłócili, tak jak teraz - narzeka spotkany przez nas spacerowicz.
Kwestia przyzwyczajenia moim zdaniem, choć z tego co zauważyłam, to piesi i rowerzyści poruszają się obiema ścieżkami teraz. A niektórzy tu naprawdę uprawiają rajdy rowerami. Sama byłam świadkiem, jak cyklista wpadł na osobę spacerującą z psem. Na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń, ale było przez chwilę groźnie - opowiada pani Dorota.
Brakuje czytelnego oznakowania. Te stare poziome są niedokładnie zamazane, brakuje też znaków pionowych, które wyraźnie by kierowały pieszych na swoją alejkę, a rowerzystów na swoją - dodaje pan Henryk, biegacz amator.

fot. Urząd Miasta Zgierza

Według ratusza wszystko jest dla wygody mieszkańców. Tyle, że nie na początku

Urzędnicy tłumaczą, że nowa organizacja ruchu została wymuszona rozwiązaniami zastosowanymi w zrewitalizowanej wschodniej części parku. Dlaczego jednak tej właśnie części nie dostosowano do starej przy stawie? Tego tak do końca nie wiadomo.

Ścieżki w starej części parku, poza nową przepuszczalną nawierzchnią, zyskały nowe wyraźne oznakowanie pionowe i poziome, które wykonane zostało w technice odblaskowej, dobrze widocznej po zmierzchu. Myślę, że to co jest, jest wystarczające. Musi minąć trochę czasu, aż ten nowy układ wejdzie nam w nawyk, choć przyznaję, że na początku może dochodzić do pomyłek – wyjaśnia Renata Karolewska, rzeczniczka Urzędu Miasta Zgierza.

Wątpliwości mieszkańców budzi także usytuowanie ławek, które teraz stoją frontem do rowerzystów, odwrotnie z ich przeznaczeniem. Urzędnicy jednak uspokajają – już niedługo zostaną odwrócone tak, by służyły pieszym. W przyszłym roku zmiany czekają też dzielącą na pół ulicę Barlickiego. Mają tu powstać nowe przejścia dla pieszych i udogodnienia dla rowerzystów. Koszt wszystkich prac w nowej i starej części parku miejskiego to 5,5 mln zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy