2 listopada przyjęto pierwszego pacjenta do nowego Hospicjum im. Jana Pawła II przy ul. Parzęczewskiej w Zgierzu. Ta placówka opieki paliatywnej to nowoczesne miejsce, w którym możemy liczyć na fachową pomoc w trudnym okresie życia, jakim jest ciężka, często nieuleczalna, choroba. Pomysł na stworzenie takiego miejsca powstał prawie 30 lat temu. Stoi za nim Stowarzyszenie im. Jana Pawła II. Obecnie w hospicjum przebywa 15 pacjentów, zatem pozostaje 15 wolnych miejsc.
Za pieniądze z Unii, ze składek i kredytu
Budowa hospicjum była dużą inwestycją. Jej całkowity jej koszt to ok. 16 mln złotych. 12 mln złotych Stowarzyszenie pozyskało z dofinansowania z UE. Organizacja musiała również zaciągnąć kredyt na ten cel. Pozostałe środki pochodzą z oszczędności Stowarzyszenia oraz ze zbiórek. Co bardzo istotne, hospicjum ma podpisany kontrakt z NFZ-em. Całodobowa opieka dla pacjentów jest całkowicie bezpłatna. Aby zostać przyjętym, należy mieć skierowanie od swojego lekarza prowadzącego. Trzeba również wypełnić wniosek, który znajduje się na stronie internetowej hospicjum.
Procedura przyjęcia jest bardzo uproszczona
- tłumaczy dyrektorka hospicjum, Emilia Borysewicz.
Pacjenci onkologiczni, ale nie tylko
Do placówki będą mogli być przyjmowani pacjenci onkologiczni, ale nie tylko oni. W hospicjum znajdzie się też miejsce dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, kardiomiopatię, jak i owrzodzenia odleżynowe.
Pełną listę kodów chorobowych można znaleźć na stronie hospicjum
- dodaje dyrektorka.
Na pacjentów w placówce czeka fachowa pomoc: medyczna, fizjoterapeutyczna, psychologiczna. Na wsparcie może również liczyć rodzina. Dyrektorka hospicjum chce, aby dla pacjentów był to drugi dom. Pragnie, aby w miarę możliwości byli oni w stałym kontakcie ze swoimi bliskimi, żeby ci przychodzili do nich, pomagali w pielęgnacji.
Pacjenci w hospicjum nie są bezosobowi. Na drzwiach pokoi nie widnieje jedynie numer, można na nich znaleźć również tabliczkę z imieniem pacjenta - np. pani Leokadia. Nowo powstała placówka opieki paliatywnej to, jak zapewnia jego dyrekcja, miejsce wszechstronne i posiadające profesjonalny sprzęt do fizjoterapii. Pacjenci w czasie wolnym - ci którzy są w stanie - mogą skorzystać z czytelni, czy miejsca do rekreacji.
Każdy kilkuosobowy pokój posiada dużą łazienkę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosporawnych. Wybudowanie hospicjum stacjonarnego to bardzo dobra wiadomość dla rodzin osób ciężko chorych, które często nie mają możliwości zapewnienia swoim bliskim całodobowej opieki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.