Pod koniec maja 2024 roku tereny składowisk odpadów niebezpiecznych na terenie Zgierza przejęło miasto. Oznacza, to, że teraz jest odpowiedzialne za zabezpieczenie i zrekultywowanie terenu, co ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.
Zakaz wstępu na teren składowiska w Zgierzu
Tereny przy Miroszewskiej nie są ogrodzone, ale znajduje się tam brama przez która, służby dostają się na teren składowiska np. w przypadku pożarów. Brak ogrodzenia powoduje, że pieszo bez problemu można dostać się na niebezpieczny teren, co może stwarzać duże zagrożenie dla zdrowia.Prezydent Przemysław Staniszewski stworzył projekt uchwały, który zostanie poddany pod dyskusję i głosowanie radnych.
W celu zapewnienia ochrony życia lub zdrowia obywateli zabrania się wstępu i przebywania na terenie składowiska historycznych odpadów przemysłowych wraz z sąsiadującymi obszarami […]
- czytamy w projekcie uchwały.
Zakaz obejmuje tereny położone przy ulicy Miroszewskiej 54-60, Łukasińskiego 15/17 i Struga 30. Teren oznaczony jest tablicami z informacją o zakazie wstępu.
Wśród osób upoważnionych do wstępu na teren składowiska są funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, policji i prokuratury oraz Straży Miejskiej w Zgierzu podczas wykonywania obowiązków służbowych.
Dostęp będą mieli także prezydent Zgierza oraz upoważnieni pracownicy urzędu miasta. Każda osoba, która będzie chciała wejść na teren składowiska, a nie należy do wyżej wymienionych, będzie musiała ubiegać się o pisemną zgodę prezydenta Zgierza. Naruszenie zakazu będzie skutkowało karą grzywny.
Takie rozwiązanie nie spotkało się z aprobatą wszystkich radnych.
Radni chcą rozszerzenia dostępu do składowiska odpadów niebezpiecznych w Zgierzu
Radni zgadzają się z wprowadzeniem zakazu, co mogłoby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, jednak chcą poszerzyć listę osób uprawnionych do wejścia na teren składowiska.
Będę namawiał prezydenta do rozszerzenia katalogu osób uprawnionych co najmniej o radnych, […] w jakiś sposób jesteśmy ograniczeni, a nie powinniśmy, bo to godzi w nasze uprawnienia kontrolne.
- mówi przewodniczący rady miasta Łukasz Wróblewski.
Każde wejście radnych na teren składowiska byłoby odpowiednio uregulowane i wcześniej zgłaszane. Pojawiają się także głosy dotyczące zabezpieczenia terenu za pomocą ogrodzenia i monitoringu, obejmującego cały teren składowiska.
Pomysł sam w sobie jest ok, bo to miejsce naprawdę niebezpieczne, ale trzeba dać narzędzia staży miejskiej, policji, aby tego pilnowała, tym bardziej teraz, jak jest to własność Gminy Miasta Zgierza.
- dodaje radny.
Pod koniec sierpnia rozpocznie swoją działalność Komisja Przedsiębiorczości i Ochrony Środowiska, która m.in. będzie zajmowała się terenem składowisk odpadów niebezpiecznych w Zgierzu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.