Reklama

Wertykulator i aerator - czym się od siebie różnią?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Wertykulator i aerator - czym się od siebie różnią? - Zdjęcie główne

Wertykulator i aerator - czym się od siebie różnią? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Piękny trawnik to marzenie praktycznie każdego posiadacza ogrodu. W jego pielęgnacji pomocą przychodzą takie narzędzia jak aerator i wertykulator. Sprawdź, co dokładnie robią te urządzenia ogrodowe i jaka jest między nimi różnica!

Do czego służy wertykulator i jakie są jego rodzaje? 

Wertykulator jest urządzeniem stworzonym do dbania o jakość trawników. Posiada ono długie ostrza, które podczas prowadzenia urządzenia tworzą poziome nacięcia w ziemi. Takie rowki powodują naruszenie zewnętrznej warstwy gleby, a tym samym polepszenie warunków do rośnięcia trawy. Wykorzystanie tego typu urządzenia ma sens od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ponadto zabieg ten wykonywany regularnie, pozwala usunąć mchy i pozostałą po koszeniu trawę. Na rynku znajdują się różnego rodzaju wertykulatory takie jak: 

  • wertykulatory spalinowe - mówi się, że są najbardziej profesjonalne, 
  • wertykulatory ręczne - odpowiednie do małych powierzchni, 
  • wertykulatory  elektryczne - odpowiednie do małych i średnich powierzchni, 
  • wertykulatory w formie przyczepek do ciągników - idealne do bardzo dużych powierzchni. 

Wertykulatory mogą też się różnić rodzajem i wielkością ostrzy. 

Do czego służy aerator? 

Wertykulatory to nie jedyne urządzenia, które pomogą ci w pielęgnacji twojego trawnika. Innym urządzeniem jest aerator, który służy do przeprowadzania tak zwanego zabiegu aeracji, czyli napowietrzenia gleby. Zabieg ten ma na celustymulację trawy do lepszego krzewienia się. Jest on najczęściej stosowany po zimie, a następnie powtarzany w celu utrwalenia efektu. Ponadto aeracja przyczynia się do lepszego wnikania wody i nawozów. Dzięki temu zwiększają się również możliwości regeneracyjne trawy, co w praktyce oznacza tyle, że jeśli zostanie ona podeptana, to odrośnie łatwiej i szybciej.  Działanie tego urządzenia jest dość proste. Posiada ono obracający się wał, który posiada rurki lub małe ostrza, które wycinają w glebie otwory o średnicy 15-18 mm i głębokości 8-10 cm. Na rynku istnieje wiele rodzajów aeratorów, a najczęściej spotykanymi są: 

  • aeratory ręczne - idealne do małych powierzchni, 
  • aeratory elektryczne - idealne do średnich powierzchni, 
  • aeratory akumulatorowe - idealne do średnich i większych powierzchni, 
  • aeratory spalinowe - idealne do średnich i większych powierzchni, 
  • aeratory zakładane na buty - idealne do małych powierzchni. 

Aerator i wertykulator - najważniejsze różnice 

Aby zapewnić kompleksową pielęgnację swojemu trawnikowi, należy stosować zarówno zabieg aeracji, jak i wertykulacji. Jednak jakie są konkretne różnice między nimi?  Wertykulację uważa się często za jeden ze sposobów przeprowadzania płytkiej aeracji. Otwory stworzone przez aerator są głębsze niż rowki po wertykulatorze, a także mają inny kształt. Aeracja trawnika jest zabiegiem delikatniejszym, ponieważ gleba jedynie nakłuwana, a nie nacinana. Jednak dzięki głębszej penetracji podłoża tlen, woda i składniki mineralne szybciej docierają do korzeni trawy. Dostarczenie tych składników oraz napowietrzenie są głównymi celami tego zabiegu. Natomiast głównym celem wertykulacji jest usunięcie tak zwanego filcu z trawnika, resztek roślin i mchu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy