Reklama

Reklama

Woda na Malince jest oczyszczana ręcznie. Nowoczesny system nie działa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Woda na Malince jest oczyszczana ręcznie. Nowoczesny system nie działa? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Zgierz Ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Malinka przeszedł gruntowną renowację w 2021 roku. Jednym z ważniejszych punktów było wprowadzenie nowoczesnej oczyszczalni wody. Jednak mieszkańcy zauważyli, jak pracownicy oczyszczają wodę ręcznie. Czy nowy system zawodzi?

Reklama

Kilka dni temu w Internecie można było zobaczyć zdjęcie pracownika ośrodka Malinka, który w woderach wchodził do wody, aby ją oczyścić. Obraz był dość niepokojący, zważywszy na to, że obiekt jest świeżo po renowacji.

Czysta woda na kąpielisku Malinka w Zgierzu  

W 2021 roku wybudowana została oczyszczalnia wody na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Malinka. Ze stawów, które położone są wyżej, spływa bieżący strumień wody i poddawany jest naturalnej filtracji. Ostatnio mieszkańcy zauważyli, że woda nie jest czysta i konieczne jest oczyszczanie jej ręcznie.

Mamy okres kwitnienia sosny i wszędzie możemy zauważyć zielonkawy osad. Taki sam robi się na wodzie, dlatego wygląda ona tak, jak wygląda. Do tego zaczynają kwitnąć rośliny wodne. Filtry nie przepuszczają glonów, ale nie są w stanie zablokować zarodników. Te rozwijają się po kilku dniach i w wodzie widać roślinność. Na szczęście jest ich mało.

- mówi Witold Królewiak, dyrektor zgierskiego MOSiR-u, zarządca ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Malinka.

W obiekcie pracują trzy osoby w systemie zmianowym. Prowadzone są prace przygotowawcze do sezonu letniego. Poza koszeniem trawy i dbaniem o stan ścieżek, pracownicy oczyszczają kąpielisko.  

Jest to praca brudna i może mało przyjemna, jednak dzięki temu w sezonie nie mamy problemów.

- dodaje Witold Królewiak.

Rogatek pomaga oczyszczać wodę na kąpielisku Malinka w Zgierzu

W okresie letnim wiele kąpielisk zostaje zamkniętych z powodu kwitnienia wody, ponieważ niektóre organizmy mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Mamy dobry, sprawdzony system eliminujący takie zagrożenie.

- mówi zarządca obiektu.

Dodatkowo dyrektor Witold Królewiak zaznacza, że w pierwszym roku po renowacji nie odnotowano kwitnienia wody.

Podczas remontu kąpieliska na dnie zasadzono roślinę, o nazwie Rogatek Sztywny, która ma zwiększyć ochronę i wspomóc oczyszczanie wody. Jest on wykorzystywany w akwariach i tworzy barierę ochronną.

Roślina ta gęsto rozrasta się w zbiornikach wodnych, tworząc szybko warstwę, blokującą wzrost innych roślin, w tym glonów. Poza tym nasz pomocnik bardzo intensywnie natlenia wodę, nie dopuszczając do tzw. dusznicy, która jest głównym powodem zakwitu niebezpiecznych glonów.

- wyjaśnia Witold Królewiak.

Mimo oczyszczalni wody oraz dodatkowej ochronie w postaci Rogatka pracownicy będą nadal ręcznie oczyszczać wodę. Zarządca obiektu potwierdza, że system działa i nadchodzący sezon pokaże, czy wszystkie prace przyniosły skutek.

Finansowanie oczyszczalni kąpieliska Malinka w Zgierzu

Obiekt przeszedł rewitalizację w latach 2019-2021 w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Łódzkiego o nazwie „Szlakiem architektury włókienniczej – rewitalizacja Miasta Zgierza”.

Dzięki funduszom zewnętrznym stworzono m.in. kąpielisko z pomostami, naturalną oczyszczalnię wody czy zasadzono nowe rośliny. Na terenie ośrodka znajdują się place zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boiska do beach soccera oraz do mini piłki nożnej i koszykowej.  

Oficjalne otwarcie kąpieliska w ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym Malinka odbędzie się w sobotę 25 czerwca. Do tego czasu obowiązuje zakaz pływania.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy