Podczas badań prowadzonych przez instytut sprawdzono trzy składowiska odpadów poprodukcyjnych, gipsów i popiołów oraz historyczne odpady poprzemysłowe „za Bzurą”. Dla każdego z nich zaproponowano indywidualne rozwiązania i oszacowano koszty rekultywacji terenu.
Naukowcy badają, jak pozbyć się składowiska odpadów chemicznych ze Zgierza
Wyniki raportu pokazują, że składowisko ma silny wpływ na środowisko. Podczas spotkania podsumowującego dotychczasowe wyniki. Badacze podali informacje m.in. o wyciekach znajdujących się w rowie opaskowym, otaczającym składowisko, w których mogą znajdować się odpady z ropy naftowej. Wycieki mogą przedostawać się do środowiska przez glebę.Podczas badań pobrano próbki wody z Bzury oraz gleby w pobliżu rzeki. Wykryto w nich metale ciężkie, zagrażające środowisku. Kolejnym obszarem raportu jest analiza ryzyka, w której badacze określili możliwe zdarzenia prowadzące do strat materialnych, ludzkich i środowiskowych.
Pomysły na rekultywację składowisk odpadów chemicznych w Zgierzu
Przeprowadzone badania miały służyć stworzeniu planu na rekultywację składowisk na terenie Zgierza. Prowadzone będą kolejne badania, które pozwolą lepiej wywnioskować, jak zabezpieczyć ten teren. Od przedstawienia wyników badań, do rekultywacji terenu jeszcze daleka droga.
Raport będzie stanowił podstawę dla władz miasta do podjęcia dalszych kroków administracyjno-prawnych oraz na przygotowanie się do pozyskania funduszy przewidzianych w ustawie (m.in. z KPO), co ma służyć rekultywacji terenów poprzemysłowych. To konkretny krok w celu, który sobie założyłem – raport jest bowiem oparty o rzetelne i aktualne wyniki badań naukowych
– mówi prezydent miasta Przemysław Staniszewski.
Na podstawie badań przygotowano plan odpowiedniego i jak najbezpieczniejszego unieszkodliwienia oddziaływania zgromadzonych odpadów na środowisko.
Usunięcie jedynie odpadów zawierających azbest to koszt ponad 3 mln złotych. Konieczne jest jak najszybsze usprawnienie przepływu odcieków ze składowiska do oczyszczalni ścieków. Najdroższym przedsięwzięciem, przed rekultywacją jest stworzenie barier nieprzepuszczalnych wzdłuż rzeki Bzury – 96 mln złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.