Remonty dróg i problemy komunikacyjne w Łodzi dotykają również mieszkańców Zgierza. Wiele osób do pracy podróżuje tramwajem MPK nr 6, jednak od 19 czerwca nie wiedzą kiedy i czy pojazd pojawi się na przystanku.
Problem z komunikacją zastępczą w Zgierzu
W poniedziałek 26 czerwca mieszkańcy Zgierza informowali w mediach społecznościowych, że po raz kolejny musieli iść pieszo z Łodzi do domu. Powodem był brak kursowania tramwaju nr 6.
W ostatnim czasie dojazd do pracy to dramat. Na przystanku na wyświetlaczu była informacja, że tramwaj przyjedzie normalnie. Czekałam prawie 40 minut, aż w końcu zaczęłam iść w kierunku domu. Na pieszo to około 45 minut. W upalny dzień po całym dniu pracy to dużo. Nagle przyjechały dwa autobusy komunikacji zastępczej pod rząd, ale nie wiadomo gdzie się zatrzymają, bo nie ma przystanku, ani oznaczenia.
- mówi pani Anita, mieszkanka Zgierza.
Mieszkańcy skarżą się na dezorientację. Niektórzy próbują znaleźć inne rozwiązania komunikacyjne, aby uniknąć niepewności związanej z oczekiwaniem na nienadjeżdżający tramwaj.
Jest ciepło, więc przesiedliśmy się na rowery. Do Łodzi trasa jest prosta i przyjemna. Sprawa się trochę komplikuje w mieście, gdzie nie ma tylu dróg rowerowych. Da się jednak po nim poruszać. I nie trzeba być na łasce lub niełasce MPK.
- mówi pan Paweł, mieszkaniec Zgierza.
Brak przystanków dla komunikacji zastępczej
Przystanki tramwajowe w Zgierzu są nowoczesne, wyposażone w wiatę i tablice informacyjne. Ogrodzono je niskimi panelami, aby piesi nie wchodzili na drogę i nie stwarzali zagrożenia w ruchu.Problem pojawia się w momencie zatrzymania ruchu tramwajów. Wzdłuż torowiska brakuje przystanków i zatoczek dla autobusów. W nagłej sytuacji, gdy zostaje wstrzymany ruch tramwajowy, w miasto rusza komunikacja zastępcza. Na przystankach wyposażonych w ekrany informacyjne powinien pojawić się napis o wprowadzeniu komunikacji zastępczej. Taka informacja pojawia się jednak z opóźnieniem.
Czekaliśmy na tramwaj, który nie przyjeżdżał. Wyświetlacz bez zmian więc postanowiliśmy poczekać. Nie wiem, ile czasu minęło, ale długo czekaliśmy i na przystanku było pełno ludzi. Nikt nie wiedział, co robić, zero informacji. W końcu przyjechała komunikacja zastępcza, ale dojście do autobusu to był dramat. Autobus stanął na zielonym świetle. Stał za blisko krawędzi i musieliśmy się przeciskać, żeby do niego wsiąść.
- mówi Maciek, licealista ze Zgierza.
Alternatywa dla tramwaju
Mieszkańcy szukają innych rozwiązań na przejazd z domu do pracy. W ostatnim czasie są wystawieni na marsz w upale lub deszczu.
Zobaczyłem, że ludzie idą, to też zacząłem iść, bo co miałem zrobić. Chciałem wziąć rower miejski, ale już ich nie było, inni wynajęli. Tak czekał mnie 40-minutowy spacer do centrum Zgierza. Zaczynam się zastanawiać nad zakupem hulajnogi elektrycznej, tylko chodniki i drogi pozostawiają wiele do życzenia, aby bezpiecznie się po nich poruszać.
- mówi Michał, który codziennie dojeżdża do pracy ze Zgierza do Łodzi.
Poza pieszymi spacerami, rowerami i elektrycznymi hulajnogami mieszkańcy zwracają uwagę na pociąg.
Nie wiem, na co ludzie narzekają. Można wsiąść do pociągu, szybko wygodnie i już jesteśmy w Łodzi.
- mówi pan Andrzej.
Nie wszyscy są jednak tego zdania.
Do pociągu trzeba dojść. Poza tym godziny kursowania nie są tak dogodne i częste jak tramwaju. Stacje pociągu są rozrzucone po mieście i też trzeba wsiąść w tramwaj lub autobus, żeby tam dojechać. Tramwaj jest też o wiele tańszą opcją i płacimy za to, kupując bilet miesięczny.
- dodaje pani Anita.
Poprosiliśmy o komentarz Miejskie Usługi Komunikacyjne:
Na odcinku od Łodzi do Zgierza nie ma przewidzianych przystanków autobusowych, ponieważ transport publiczny przejęły tramwaje. Nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić i nie mamy informacji, gdzie zatrzymuje się komunikacja zastępcza, ponieważ za to odpowiada MPK.
- mówi Tomasz Wlaźlik z MUK w Zgierzu.
Trudna sytuacja i niepewność pasażerów potrwa, ponieważ zakończenie remontu na ulicy Zachodniej w Łodzi przewidziane jest na koniec września.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.