Śnięte ryby w stawie w zgierskim parku
Komunikat dotyczący stawu w Parku Miejskim opublikowano 17 sierpnia.
„Na powierzchni stawu w Parku Miejskim pojawił się osad, który może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, w wodzie znalezione też śnięte ryby. Zarówno kontakt z wodą jak połów ryb w tym miejscu zabroniony jest do czasu kiedy nie upewnimy się, że jest bezpiecznie. Sprawa jest przez nas monitorowana i odpowiednie służby zostały poinformowane” – poinformował na oficjalnym facebookowym profilu Urząd Miasta Zgierza.
Mieszkańcy niepokoili się stanem lokalnych wód, w komentarzach wyrażali obawy nie tylko o staw, ale także i kąpielisko na Malince. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak obecnie wygląda sytuacja zgierskich zbiorników wodnych. Czy są bezpieczne?
„Malinka ma badaną wodę systematycznie raz na 2 tygodnie ze względu na to, że jest tam kąpielisko; mamy tam również nowoczesny system oczyszczania wody, dlatego w zeszłym roku wszędzie były sinice, a na Malince nie było. W tym roku bez zmian. Również woda jest regularnie badana i nie ma problemu, można się kąpać” – informuje Renata Karolewska, pełnomocnik ds. mediów i komunikacji społecznej UMZ.
Zapytaliśmy także o przyczynę problemów ze stawem w Parku Miejskim. Czy zakaz nadal obowiązuje?
„Tam faktycznie pojawiła się przyducha, wcześniej było trochę sinic, co jest związane z wysokimi temperaturami. Na zlecenie lekarza weterynarii odłowiono i zutylizowano śnięte rybki. UMZ wystąpił do Sanepidu, Wód Polskich i WIOŚ o zbadanie stanu wody. Mamy odpowiedź pisemną z Sanepidu – nie ma obecnie zakazu wędkowania. Niemniej na najbliższe dni znów prognozowana jest wysoka temperatura, więc trzymamy rękę na pulsie” – dodaje Renata Karolewska.
Sytuacja była wyjątkowo niepokojąca, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na Odrze. Przypomnijmy, że w naszym regionie śnięte ryby zaobserwowano wcześniej na Nerze. Jak zaznaczał Łódzki Urząd Wojewódzki, analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.