Przyczyny wzrostu zainteresowania branżą magazynową
Jak już wspomnieliśmy, na ogromny wzrost zainteresowania branżą magazynową ma wpływ głównie rynek e-commerce. Ogromna część zakupów przeniosła się do Internetu, co ruszyło całą sieć logistyki i dostaw. Nigdy wcześniej handel nie działał na tak ogromną skalę światową.
Takie zmiany w modelach konsumpcji w połączeniu z większymi możliwościami dostawczymi, sprawiły, że lokalny rynek handlowy przeistoczył się w zjawisko globalne. Logistyka i branża magazynowa mają aktualnie idealne warunki na szybki i zrównoważony rozwój. Żeby jednak tego dokonać, potrzebni są pracownicy.
Jej wpływ na rynek pracy
Zapotrzebowanie na zatrudnienie w magazynach znacznie wzrosło od czasów pandemii i niesamowitego zainteresowania zakupami online. Sieć internetowa wręcz pęka od ilości ogłoszeń, ofert i opinii pozostawionych przez pracowników na temat konkretnych miejsc pracy, które możesz sprawdzić sam na przykład pod linkiem: https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-magazynowania;kat.
Ten ogromny popyt na pracowników na szczęście spotyka się z dobrą odpowiedzią kandydatów. Atrakcyjne, nowe miejsca pracy coraz częściej przekonują młodych ludzi na inwestowanie właśnie w ten sektor gospodarki.
Ciągle jednak wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Rynek pracy specjalnie ceni sobie fachowców i osoby z doświadczeniem. Wraca tak zwany rynek pracownika, gdzie to firmy konkurują o swoich wymarzonych kandydatów.
Sytuacja ta może pozostawać niezmienna do czasu przyjścia nowego pokolenia, które musi zdobyć odpowiednie wykształcenie. Nadejście innowacji i automatyzacji wymaga od pretendentów większej wiedzy i umiejętności.
Co dalej w branży magazynowej?
Jakie są prognozy branży na przyszłość? Które trendy zostaną na rynku pracy, a które zniknął równie szybko, co się pojawiły?
Nieunikniony jest dalszy wzrost rynku e-commerce. Handel elektroniczny jest przez wielu uznawany za przyszłość zakupów. Zapotrzebowanie na pracowników magazynierów będzie utrzymywało się więc na w miarę stabilnym poziomie.
Ciągły rozwój technologiczny, sztuczna inteligencja i automatyzacja będą wymagały od pracowników wyższych umiejętności. Zdobywanie dodatkowych kwalifikacji może zająć nowym pokoleniom więcej czasu. Przez najbliższych parę lat walka o fachowców na rynku z pewnością się zaostrzy.
Nie można zapomnieć również o sytuacjach losowych. Na branżę magazynową niesamowicie wpłynęła pandemia, której nikt się nie spodziewał. Różne sytuacje i kryzysy globalne mogą znacznie zmienić sytuację na rynku światowym i lokalnym. Istotna okazuje się umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i elastyczności. Żeby przetrwać, branża musi potrafić dostosowywać się do ciągle zmieniających się warunków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.