15 sierpnia w Polsce obchodzimy dwa ważne święta – państwowe i kościelne. Tego dnia swoje urodziny obchodzi również kąpielisko Malinka, które działa już 58 lat. Zgierzanie mają z nim wiele wspomnień, a historia tego miejsca jest zaskakująca.
Malika – miejsce wspomnień
Obecnie na Malince znajduje się kąpielisko, park wodny, place zabaw i boiska sportowe. Można popływać kajakiem, rowerem wodnym czy łódką, a w 2021 roku zakończono rewitalizację i wprowadzono nowy system utrzymujący czystość wody.Historia kąpieliska zaczęła się w 1965 roku, kiedy w ramach czynu społecznego zgierzan wybudowano i 15 sierpnia otwarto Malinkę. Był to wówczas nowoczesny obiekt wypoczynkowy w pobliżu przemysłowo-mieszkalnej dzielnicy Rudunki, która powstała pomiędzy ulicami Szczawińską i Piątkowską.
Mój tata dorabiał sobie jako taksówkarz. Tego dnia umówił się z kimś, że zawiezie go na otwarcie kąpieliska i zabrał mnie ze sobą. Miałem wtedy z 10 lat. Pamiętam, że liczyłem, że uda mi się wykąpać, ale zaraz po uroczystości musieliśmy jechać do domu. Później wracałem tam czasem z kolegami. Nie było jak dojechać, więc w wakacje wstawaliśmy rano i szliśmy kilka kilometrów z ręcznikami na plaże. Dużo młodzieży i dzieci przychodziło. Jak ktoś miał piłkę, to można było pograć.
- wspomina pan Wiktor, od urodzenia mieszkaniec Zgierza.
Przez lata obiekt na Malince zmienił swój wygląd i wprowadzono wiele udogodnień dla wypoczywających. Na miejscu jest parking, w okresie letnim zmieniono rozkłady autobusów miejskich, by pojedyncze połączenia mogły przywieźć zgierzan na Malinkę.
Krzyżacy i szybowce na Malince
Zanim teren, na którym znajduje się Malinka, przekształcono w kąpielisko, było tam bagno. Nieoficjalnie na miejscu wypoczynku kręcono „Krzyżaków” Aleksandra Forda. Ten teren miał być miejscem, na którym nakręcono pojedynek Maćka z Bogdańca z Kuno von Lichtensteinem podczas bitwy pod Grunwaldem.Z Malinką związana jest również historia szybowców. Wzgórze, które mierzy około 200 m. n.p.m. miało być idealnym miejscem do uprawiania tego sportu. W 1939 roku powstał tu szybowisko i otwarto Zgierski Ośrodek Szybowcowy w Dąbrówce. Podczas II wojny światowej z tego terenu korzystała niemiecka młodzież z Hitlerjugend, jednak tuż po wojnie 23 kwietnia 1945 roku Jan Andrzejewski wykonał skok. Był to pierwszy w kraju aeroklub, którego działalność oficjalnie wznowiono po wojnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.