Na osiedlu nie ma szkoły ani publicznego przedszkola, za to jak podkreślają mieszkańcy, jest duży problem z komunikacją do centrum miasta. Dlatego Osiedle Piaskowice-Aniołów potrzebuje miejsca, gdzie oprócz działań Ochotniczej Straży Pożarnej, także będzie można prowadzić spotkania osiedlowe, miejsca dla młodzieży, jak i rodzin z dziećmi. Takie miejsce postanowili stworzyć na własną rękę.
Budynek remizy OSP Piaskowice-Zgierz zmienił się nie do poznania
Remont ruszył w 2023 roku, kiedy OSP Piaskowice odzyskało prawo własności do nieruchomości w sądzie. Wtedy zapaliło się zielone światło, by rozpocząć remont. Najpilniejszą potrzebą był przeciekający dach, i to od niego wszystko się zaczęło.
To było bardzo istotne, bo dach przeciekał, ale teraz, po ponad roku mamy już zrobione ściany, podłogi, wszystkie przyłącza. Przebudowaliśmy układ części zaplecza socjalnego. Postawiliśmy ścianki działowe.
- wylicza Sławomir Józinkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Piaskowice.
Na remont udało się uzyskać dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (zadanie publiczne "Poprawa funkcjonalności strażnic ochotniczych straży pożarnych województwa łódzkiego"). Obejmowało to jedynie zakup materiałów, ale z pieniędzy nie można było opłacić fachowców. Ci ofiarowali się sami.
Zakres działań był ogromny. Gdybyśmy się zdecydowali na to, że przyjdzie jakaś firma, to byśmy mieli może część sanitarną, a my potrzebowaliśmy zrobić całość. I stąd taka decyzja, że robimy to własnymi siłami. Założyliśmy konkretną liczbę godzin wolontariatu, a okazało się, że nasze założenia mają się nijak do rzeczywistości. Trzeba było poświęcić tutaj całe miesiące codziennej pracy.
- mówi Violetta Drewnowska radna Osiedla Piaskowice-Aniołów w Zgierzu.
Do pracy włączyło się wielu mieszkańców, którzy m.in. wstawiali okna, futryny drzwiowe, kładli płytki, oczyszczali ściany, a także fachowcy, którzy wykonali konkretne prace w ramach sąsiedzkiej pomocy.
To są sąsiedzi, którzy mają firmę. Elektryk też przyszedł, fachowiec, który się na tym zna, podobnie hydraulik w ramach wolontariatu. Ale byliśmy też potrzebni my, żeby to przygotować i później posprzątać.
- mówi Waldemar Stafijowski.
Do pomocy włączały się także panie, których wsparcie okazało się nieocenione.
Zdzierały tynk z farbą olejną. To była bardzo ciężka praca, a dziewczyny mimo wszystko, z uśmiechem na ustach wspomagały chłopaków. Dziewczyny naprawdę były tak zaangażowane.
- mówi Violetta Drewnowska.
Skarby ukryte w remizie
W trakcie remontu, w zakamarkach remizy odnaleziono wiele przedmiotów z dawnych czasów. Pod sceną, która znajdowała się w części głównej budynku, ukryto węże strażackie i szklane butelki, których dziś można szukać wśród kolekcjonerów.
Znaleźliśmy też taki bilet, prawdopodobnie od szatni, co pokazuje, jak to kiedyś wyglądało
- dodaje Violetta Drewnowska.
Budynek remizy w 2026 roku będzie świętował 100-lecie. Odnalezione przedmioty, a także zdjęcia będą częścią wystawy, która powstanie po zakończeniu remontu. Dodatkowo okrągła rocznica stała się inspiracją do przygotowania kapsuły czasu. Najprawdopodobniej znajdzie się ona w fasadzie budynku.
Mieszkańcy dla mieszkańców
Prace nad remontem remizy trwają od wielu miesięcy. Mieszkańcy poświęcili swój prywatny czas, by stworzyć miejsce, jakiego im brakowało. Wspólna praca sprawiła, że mieszkańcy zaczęli się integrować i wyczekiwać na nowe aktywności, które będą mogli prowadzić i tworzyć w tak potrzebnym miejscu na Osiedlu Piaskowice-Aniołów.Ochotnicza Straż Pożarna Piaskowice-Zgierz wciąż czynnie włącza się w życie osiedla. Choć nie są sekcją bojową, prowadzą warsztaty, szkolenia z pierwszej pomocy i m.in. edukację związaną z ochroną środowiska.
Na stanie mają także konny wóz strażacki i stare syreny, które stanowią tło histeryczne i pokazują młodszym mieszkańcom, jak kiedyś wyglądała praca w straży.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.