reklama

Znane filmy kręcone w Zgierzu. Jest ich cała lista. Znacie je wszystkie? [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzZgierz kusi filmowców swoimi plenerami i zabytkami. Jakiś czas temu Polskę obiegła informacja, że remake klasyki polskiego kina, czyli Znachor, powstanie właśnie w Zgierzu. Na tym nie koniec filmowej listy z naszego miasta.
reklama

Zgierz chętnie wybierają filmowcy

Łaźnia miejska chyba najbardziej przyciąga do nas produkcje filmowe. Nakręcono tu sceny do C.K. Dezerterów, Trójkąt Bermudzki, a także Filmową Encyklopedię Łodzi. Komedia z 1986 r. w reżyserii Janusza Majewskiego to bez wątpienia klasyka polskiego kina. W C.K. Dezerterach zagrała śmietanka aktorska na czele z Markiem Kondratem, Wiktorem Zborowskim, Zbigniewem Zapasiewiczem, Wojciechem Pokorą, Krzysztofem Kowalewskim, Kaliną Jędrusik i innymi. 
W miarę świeża produkcja, czyli Ida z 2013 r. była kręcona m.in. w Zgierzu. Film Pawła Pawlikowskiego zdobył mnóstwo nagród w Polsce i za granicą. Między innymi Oskara, ale też kilkadziesiąt innych wyróżnień. Zagrała w nim Agata Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig i inni. Film ten był punktem zwrotnym w karierze reżysera.

reklama

Trójkącie Bermudzkim również wykorzystano obiekt zgierskiej łaźni miejskiej. Film sensacyjny w reżyserii Wojciecha Wójcika z 1987 r. Zagrali w nim m.in.: Marian Kociniak, Jan Peszek, niedawno zmarły Leonard Pietraszak, Maria Probosz, Leon Niemczyk, Olaf Lubaszenko i inni. 

Natrafiliśmy też na archiwalny amatorski krótki film o Zgierzu. Pochodzi on 1993 roku i przedstawia m.in. Miasto Tkaczy, Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Urząd Miasta i miejskie ulice: Zgierz 1993 // VHS

Najnowszy film kręcony w Zgierzu, czyli Znachor

Do nakręcenia nowego Znachora wystano plenery i żółtą kamienicę przy ulicy Dąbrowskiego. Zdania mieszkańców są podzielone odnośnie do nowej wersji filmu. Nie chodzi nawet o mierzenie się z wybitnymi aktorami i postaciami, które wykreowali na ekranie, ale o fakt wykorzystania miejsc w Zgierzu, jako tło wydarzeń.
- Bo Zgierz to miasto ruder i to w środku miasta. Przed starym młynem też taka rudera ledwie się trzyma to, zamiast zburzyć i zrobić ładny skwer, aby wyremontowany stary młyn prezentował się wspaniale to remontują tą ruderę nie wiadomo po co. Obok jest ściana boczna ZUS, tynk odpadł, można by to naprawić i jakiś ładny mural zrobić a między ruderą a młynem błoto po kolana - komentuje pani Jolanta - Znachor to "film filmów" i jestem bardzo ciekawa, jak poszło ekipie choćby zbliżenie się do klasyka. Tym bardziej chętnie obejrzę szukając znajomych miejsc - pisze pani Anna.

reklama

- Ida, między innymi dzięki tym 'obdrapańcom' dostała Oskara, zatem nie nie wszystko nie złoto, co się nie świeci - mówi pan Robert.

A jak do nowego Znachora odnosi się odtwórca głównej roli Leszek Lichota:

- Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość - mówi Leszek Lichota.
W rolę Marysi, granej wcześniej przez Annę Dymną, wcieli się Maria Kowalska. Z kolei Hrabiego Czyńskiego zagra Ignacy Liss. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama