Święto Niepodległości w Zgierzu. Uczniowie stworzyli flagę na 106. rocznicę
W samo południe, w czwartek, 7 listopada mimo pochmurnej pogody na placu Jana Pawła II zrobiło się radośnie i kolorowo. To za sprawą obchodów Święta Niepodległości, które w tym roku przypadnie w poniedziałek.Przedszkolaki oraz uczniowie zgierskich szkół podstawowych pojawili się na placu Jana Pawła II ubrani w biało-czerwone barwy. Tradycyjnie, z okazji 11 listopada, utworzyli przed miejskim ratuszem „żywą” flagę Polski. Otrzymali też kartki w tych kolorach oraz napis Zgierz.
Przedstawiciele zgierskich szkół podstawowych przypomnieli kilka faktów na temat historii i symboliki polskiej flagi. Nie zabrakło też uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, do zebranych na placu zwrócił się także prezydent Zgierza.
Wystawa „Odnaleziona niepodległa”
Poza stworzeniem „żywej flagi” 7 listopada odbyło się otwarcie wystawy plenerowej – „Odnaleziona niepodległa”. Jest to hołd dla ponad 200 zgierzan, którzy aktywnie uczestniczyli w procesie odzyskiwania niepodległości, służąc w Legionach Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej i w odrodzonym Wojsku Polskim.
Jest to projekt szczególny, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Wynikiem projektu są ekspozycje, które można zobaczyć na placu Jana Pawła II, a także w katalogu. Mogą państwo przeczytać o losach kilku spośród ponad dwustu zgierzan, którzy brali udział w walkach o niepodległość, a następnie o ustalanie granic naszego państwa
- mówiła Aleksandra Staniszewska, kurator wystawy.
Na wystawie zobaczymy zdjęcia i historie takich Zgierza, jak Jan Świercz, Benedykt i Jerzy Wieczorek. Prezentowana wystawa jest efektem zakończonego projektu „Odnaleziona Niepodległa”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt ten miał na celu udokumentowanie i upowszechnienie wiedzy o udziale mieszkańców Zgierza w Legionach Piłsudskiego, które odegrały niezwykle istotną rolę w walce o niepodległość Polski. Warto podkreślić, że celem działań przewidzianych w projekcie było nie tylko ocalenie ważnej części lokalnej historii, ale także zainspirowanie przyszłych pokoleń do kultywowania wartości patriotycznych oraz zaangażowania w budowanie wspólnoty opartej na tradycji niepodległościowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.