Młodzież z powiatu zgierskiego zebrała się na rogu ulic Struga i Miroszewskiej, a w rękach trzymali kartony z wypisanymi na nich hasłami. Chcą, by usunięto składowisko odpadów.
Młodzież przed składowiskiem odpadów chemicznych w Zgierzu
W poniedziałek 31 lipca o godzinie 18.00 w pobliżu składowiska odpadów niebezpiecznych po zakładach Boruta zebrała się młodzież, która chce walczyć o czyste środowisko. Przynieśli ze sobą kartony, na których napisali hasła, m.in. „Ratujmy planetę, to nasz dom”, „Klimat w natarciu, my w akcji”, „Nasza młodość, nasza walka, nasza przyszłość”.
Chcemy mieć lepsze miejsce do życia i czyste powietrze. Jeśli są już tak duże zmiany klimatyczne teraz, to co zostawimy naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom?
- mówi Iga, 17-lat.
Młodzi z entuzjazmem i determinacją wypowiadali się na temat przyszłości i konieczności uprzątnięcia składowiska. Martwią się również o swoje zdrowie.
Najgorsze jest to, że wszyscy mówią „przyszłość, przyszłość”. Ten bałagan trzeba uprzątnąć już teraz. Nikt nie chciałby, żeby w jego domu ktoś naśmiecił i tak to zostawił. Tutaj chodzi o nasze zdrowie. Powinno się działać już teraz.
- mówi Max, 20 lat.
Poza tematem składowiska odpadów chemicznych poruszyli również temat ekologii i rozwiązań, jakie można wprowadzać, by polepszyć stan naszej okolicy i środowiska.
Jestem z Aleksandrowa Łódzkiego. Wciąż prowadzimy akcje sprzątania świata. Mamy grupę Eko Aleksandrów. W różnych miejscach na terenie miasta są specjalne kubły na elektrośmieci, gdzie można przynieść baterie albo zużyty sprzęt elektroniczny. To są małe kroki, które powinny być stosowane wszędzie.
- Mówi Jan, 16 lat.
Podczas spotkania pojawili się przedstawiciele stowarzyszenia Nowa Generacja. W Zgierzu przewodniczącym jest Aleksander Sagalara, który prezentował apel „Recepta na klimat”. Przedstawiono w nim krytykę działań podjętych przez rząd w ostatnich latach, co zdaniem stowarzyszenia prowadzi „ku katastrofie klimatycznej”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.