Reklama lokalna
reklama

Czwartek z historią: Zbliża się święto zmarłych. Jaka jest historia zgierskich cmentarzy? [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Czwartek z historią: Zbliża się święto zmarłych. Jaka jest historia zgierskich cmentarzy? [GALERIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia ZgierzaNiedługo udamy się na cmentarze, by wspólnie obchodzić święto zmarłych. W Zgierzu znajduje się kilka cmentarzy, a trzy z nich umieszczono w lesie.
reklama

W Zgierzu jest pięć czynnych i pięć nieczynnych cmentarzy. Istnieją również cmentarze historyczne. 1 i 2 listopada odwiedzamy bliskich zmarłych, by uczcić ich pamięć i zostawić znicz na ich grobie. Jaka jest historia cmentarzy w Zgierzu i jak wyglądały wcześniej?

Cmentarze historyczne w Zgierzu

Na zgierskich cmentarzach znajdziemy groby poległych żołnierzy. Wiele z nich znajduje się na starym cmentarzu przy ulicy Piotra Skargi. Wśród nich są mężczyźni walczący po obu stronach, którzy zginęli w naszej okolicy w czasie wojny.

W 1945 roku przy ulicy Parzęczewskiej powstał Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej. Złożono tam szczątki żołnierzy, którzy polegli lub zmarli od ran w czasie Ofensywy Styczniowej, w Zgierzu lub okolicach oraz zmarłych z ran w zgierskich szpitalach wojennych. W latach czterdziestych był to cmentarz zbiorczy, w którym spoczywa około tysiąca poległych.

reklama

W lasach w Zgierzu i okolicy znajdują się trzy cmentarze poległych żołnierzy. Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej jest w lesie Krogulec, niedaleko trasy S14. W lesie Okręglik znajdują się mogiły poległych z czasu II wojny światowej. Spoczywają tam m.in. łódzcy harcerze, rozstrzelani za działalność konspiracyjną. Pamiątkową mogiłę umieszczono też w lesie Lućmierskim na trasie ze Zgierza do Ozorkowa. Upamiętnia ona stu Polaków rozstrzelanych podczas egzekucji 20 marca 1942 roku. Szacuje się, że w czasie wojny w tym lesie mogło być zamordowanych kilka tysięcy Polaków.

Najstarszy cmentarz w Zgierzu mieścił się przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Powstał na przełomie XII i XIII wieku. W 1820 roku rozporządzeniem władz kościelnych i cywilnych cmentarz przeniesiono na nowy teren obecnego cmentarza przy ulicy Piotra Skargi.  

reklama

Na terenie Zgierza znajdują się również pozostałości po cmentarzu żydowskim, cmentarze ewangelickie, Baptystów i Mariawitów.

Dzień wszystkich świętych

1 listopada jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia upamiętniamy świętych zmarłych kościoła katolickiego. Choć Zaduszki celebrujemy kolejnego dnia, to przyjęło się, że na początku listopada odwiedzamy groby, spotykamy się z rodzinami i wspominamy tych, którzy odeszli.

W religii katolickiej, tak jak w większości innych ze świętem zmarłych związany jest ogień, który symbolizuje pamięć, wdzięczność i modlitwę, dlatego zapalamy znicze. Ma to swoje źródło w tradycji pogańskiej, gdzie ogień miał on m.in. oświetlać zmarłym drogę i odpędzać demony.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama