Dworzec kolejowy w Zgierzu powstał na przełomie XIX i XX wieku i był jedną ze stacji na trasie kolei Warszawsko-Kaliskiej.
Dworzec kolejowy w Zgierzu – historia
Dworzec w układzie, w jakim znamy go teraz, prawdopodobnie istnieje od samego początku. Dawniej w jego skład wchodził nie tylko dworzec, ale również magazyn towarowy, budynki mieszkalne, wieża ciśnień i pompownia.W latach 20-tych ubiegłego wieku ze Zgierza ruszyły połączeni do Kutna, Łęczycy i na Widzew. Rozkład i przeznaczenie pomieszczeń wewnątrz dworca prawdopodobnie uległo zimnie, ale wygląd zewnętrzny pozostał taki sam. Dworzec przetrwał pierwszą i drugą wojnę światową bez większych zniszczeń.
Renowacja elewacji miała miejsce w latach 80-tych. Otynkowano dworzec i przebudowano wnętrza. Zastosowano inny układ pomieszczeń i zmieniono pokrycia dachowe z dachówki na blachę. Kolejnej renowacji dworzec doczekał się prawie 30 lat później. W 2011 roku dworzec przeszedł kapitalny remont i zyskał wizerunek, jaki znamy dziś.
Budynek ma poczekalnię i monitory, na których można przeczytać kiedy odjeżdża kolejny pociąg. Na stacji można również zakupić bilety. Pasażerowie z dworca kolejowego w Zgierzu mogą dojechać m.in. do Łodzi, Warszawy, Gdańska, a nawet Zakopanego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.