Malinka przyciąga nie tylko zgierzan, ale także okolicznych mieszkańców, również z Łodzi. Obiekt swoje uroczyste otwarcie miał 15 sierpnia 1965 roku.
Krótka historia jednego miejsca
Obecnie na Malince znajduje się kąpielisko, park wodny, place zabaw, boiska sportowe i pole do golfowe w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się wyciąg narciarski. Można popływać kajakiem, rowerem wodnym czy łódką, a w 2021 roku zakończono rewitalizację i wprowadzono nowy system utrzymujący czystość wody.Historia kąpieliska zaczęła się w 1965 roku, kiedy w ramach czynu społecznego zgierzan wybudowano i 15 sierpnia otwarto Malinkę. Był to wówczas nowoczesny obiekt wypoczynkowy w pobliżu przemysłowo-mieszkalnej dzielnicy Rudunki, która powstała pomiędzy ulicami Szczawińską i Piątkowską.
Malinka stała się miejscem wypoczynku dla mieszkańców. Mogli odpocząć tu w upalne dni, a niektórzy dojeżdżali rowerami, lub szli pieszo z różnych części Zgierza, by choć na chwilę zaznać ochłody w wodzie.
Choć kąpielisko cieszy od 59 lat, dawniej było jeszcze bardziej spektakularnie.
Lądowisko szybowców na Malince
Z Malinką związana jest historia szybowców. Wzgórze, które mierzy około 200 m. n.p.m. miało być idealnym miejscem do uprawiania tego sportu. W 1939 roku powstał tu szybowisko i otwarto Zgierski Ośrodek Szybowcowy w Dąbrówce. Podczas II wojny światowej z tego terenu korzystała niemiecka młodzież z Hitlerjugend. Z uwagi na pośpiech ewakuacyjny w styczniu 1945 roku okupanci nie zdążyli wywieźć z Dąbrówki całego sprzętu. Część pozostawiono w opuszczonych i częściowo zdewastowanych zabudowach lotniska.Tuż po wojnie, wznowiono działalność lotniczą, a pionierami i pomysłodawcami byli piloci: Jan Andrzejewski, Andrzej Trzciński, Leon Czapski, Józef Zieleziński, Tadeusz Ratajczak, Tadeusz Henzel i modelarz Seweryn Wosik. Początkowo latali bez przywrócenia statusu szkoły szybowcowej Departamentu Lotnictwa Cywilnego. Pierwszy lot odbył się 23 kwietnia 1945 roku i wykonał go Jan Andrzejewski.
Komisja lotnicza zamknęła lotnisko na terenie dzisiejszej Malinki, ponieważ piloci nie wydano zezwolenia na prowadzenie szkoły szybowcowej. Ostatecznie klub został przywrócony 16 lipca 1945 roku jako część Aeroklubu Łódzkiego i był to pierwszy w kraju aeroklub, którego działalność oficjalnie wznowiono po wojnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.