reklama
reklama

Obraz Zgierza sprzed 100 lat. Niepublikowane wcześniej zdjęcia [FOTO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Miasta Zgierza

Obraz Zgierza sprzed 100 lat. Niepublikowane wcześniej zdjęcia [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

Widok na Stary Rynek w Zgierzu | foto Muzeum Miasta Zgierza

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Zgierza Zgierz ma bogatą historię, a wygląd miasta znacząco się zmienił na przestrzeni lat. Do dziś na starym rynku zachował się jedynie ratusz, który również przeszedł modernizację.
reklama

Plac Jana Pawła II jest centralnym miejscem Zgierza, gdzie od dekad odbywają się ważne uroczystości. Jest jednym z reprezentacyjnych miejsc, przy którym mieści się urząd miasta, a tuż obok kościół farny, który przeszedł wiele modernizacji. W galerii znajdziecie publikowane przez nas po raz pierwszy zdjęcia zgierskiego rynku, wykonane od początku XX wieku do lat 60-tych.

Plac Jana Pawła II w Zgierzu

W zbiorach Muzeum Miasta Zgierza znajduje się wiele niesamowitych zdjęć, ukazujących historię i przemiany, jakie dokonywały się w Zgierzu. Jednym z wyjątkowych okazów jest zdjęcie rynku z początku XX wieku. Uwagę przykuwają zarówno stroje, jak i kościół.

Kawał historii w jednym kadrze. Moja babcia pamięta, jak budowano obecny kościół. To musi być zdjęcie sprzed ponad stu lat.

- mówi pan Wiktor, mieszkaniec Zgierza.

Najbardziej intrygujące są zdjęcia z początku ubiegłego wieku i czasu okupacji. Widać jak z dużego pustego placu otoczonego kamienicami i domami tkaczy, na którym pojawiał się tramwaje parowe, rynek zaczął przybierać zbliżony wygląd do tego, jaki znamy dziś.

Historia starego rynku w Zgierzu

XIX wieczne kamienice okalające stary rynek zostały zbudowane w okresie bumu osadniczego. W jednym z nich swoje mieszkanie miał zgierski burmistrz oraz inni zamożni urzędnicy i mieszkańcy. Plac był miejscem reprezentacyjnym, a jego północno- zachodni narożnik zamykały neoklasycystyczne jatki miejskie. W pozostałych budynkach wokół rynku mieściły się sklepy, kawiarnie i punkty usługowe zgierskich rzemieślników.

Poza sklepami na rynku prowadzony był handel uliczny – targowisko, które zostało zakończone w połowie lat 30-tych, kiedy plac zyskał nową nawierzchnię, klomby i kwietniki, stając się w pełni reprezentacyjnym miejscem w Zgierzu. Dzisiejszy Plac Jana Pawła II w czasie II wojny światowej został nazwany Adolf Hitler Platz. Przez lata nosił również nazwę Armii Czerwonej.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama