Plac Jana Pawła II jest centralnym miejscem Zgierza, gdzie od dekad odbywają się ważne uroczystości. Jest jednym z reprezentacyjnych miejsc, przy którym mieści się urząd miasta, a tuż obok kościół farny, który przeszedł wiele modernizacji. W galerii znajdziecie publikowane przez nas po raz pierwszy zdjęcia zgierskiego rynku, wykonane od początku XX wieku do lat 60-tych.
Plac Jana Pawła II w Zgierzu
W zbiorach Muzeum Miasta Zgierza znajduje się wiele niesamowitych zdjęć, ukazujących historię i przemiany, jakie dokonywały się w Zgierzu. Jednym z wyjątkowych okazów jest zdjęcie rynku z początku XX wieku. Uwagę przykuwają zarówno stroje, jak i kościół.Kawał historii w jednym kadrze. Moja babcia pamięta, jak budowano obecny kościół. To musi być zdjęcie sprzed ponad stu lat.
- mówi pan Wiktor, mieszkaniec Zgierza.
Najbardziej intrygujące są zdjęcia z początku ubiegłego wieku i czasu okupacji. Widać jak z dużego pustego placu otoczonego kamienicami i domami tkaczy, na którym pojawiał się tramwaje parowe, rynek zaczął przybierać zbliżony wygląd do tego, jaki znamy dziś.
Historia starego rynku w Zgierzu
XIX wieczne kamienice okalające stary rynek zostały zbudowane w okresie bumu osadniczego. W jednym z nich swoje mieszkanie miał zgierski burmistrz oraz inni zamożni urzędnicy i mieszkańcy. Plac był miejscem reprezentacyjnym, a jego północno- zachodni narożnik zamykały neoklasycystyczne jatki miejskie. W pozostałych budynkach wokół rynku mieściły się sklepy, kawiarnie i punkty usługowe zgierskich rzemieślników.Poza sklepami na rynku prowadzony był handel uliczny – targowisko, które zostało zakończone w połowie lat 30-tych, kiedy plac zyskał nową nawierzchnię, klomby i kwietniki, stając się w pełni reprezentacyjnym miejscem w Zgierzu. Dzisiejszy Plac Jana Pawła II w czasie II wojny światowej został nazwany Adolf Hitler Platz. Przez lata nosił również nazwę Armii Czerwonej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.