Coraz częściej mówimy o potrzebie niwelowania oparów, dbaniu o środowisko i możliwości sprawdzania jakości powietrza. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Zgierz był miastem przemysłowym, a wokół można było zobaczyć dymiące kominy. Zobaczcie naszą galerię.
Panorama Zgierza na starych fotografiach
W naszym mieście nadal znajdziemy pozostałości po fabrykach i wystające kominy, które są wspomnieniem minionych lat. Choć nie działają od dawna, są elementem dawnej panoramy miasta, która wypełniona była dymem przemysłowych fabryk.Na przełomie XIX i XX wieku w Zgierzu powstały fabryki włókiennicze, farbiarnie i tkalnie. Rozkwitał przemysł, miasto się rozrastało i pojawiło się Nowe Miasto.
Widok na miasto mogliśmy oglądać jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku w filmie Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”. W naszym mieście realizowana była część sekwencji wjazdu ze wsi do miasta narzeczonej Karola oraz jego ojca. Poza charakterystycznym brukiem i domami tkaczy w tle możemy zauważyć fabrykanckie dymiące kominy.
Jakość powietrza w Zgierzu
Czasy dymiących kominów i fabryk, które działały na terenie Zgierza, już minęły. Zmieniła się panorama, pojawiły się blokowiska, parki i nowe budynki. Coraz głośniej jednak mówi się o czystości powietrza, szczególnie w zbliżającym się okresie zimowym.Na terenie Zgierza jak i innych miast działają mierniki, które co godzinę wskazują jakość powietrza. Urządzenia pomiarowe sprawdzają powietrze pod kątem m.in. stężenia tlenku węgla, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ozonu i zawieszonych pyłów.
Zobaczcie, jak wyglądała panorama Zgierza kilkadziesiąt lat temu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.