Przy Długiej 41a dawniej mieścił się młyn motorowy z napędem parowym, a później elektrycznym. Ponad stuletni budynek odżył po latach, ale jaka jest jego historia?
Początki Starego Młyna w Zgierzu
Młyn powstał na początku XX wieku, jednak nie został oznaczony na carskich planach miasta z 1910 roku. Jego obrys został dorysowany później, w latach 30-tych za pomocą czerwonego tuszu.W okresie międzywojennym młyn należał do braci Brown. Jeden z nich Herman wziął w 1924 roku kredyt na rozwój spółki. Brak bliższych informacji o tym co działo się z młynem i jak wyglądały jego początki. Nie zachowała się dokumentacja, projekty, czy fotografie z okresu budowy i początku działalności młyna.
Młyn wybudowano z cegły i nie wyróżniał się od innych budynków przemysłowych w Zgierzu. Był ukryty za budynkami przy jednej z głównych ulic Zgierza i nie rzucał się w oczy. Prowadziła do niego wąska brama przy dzisiejszym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który to budynek dawniej był zapleczem administracyjno- mieszkalnym fabryki Sirkis i Eiger.
Młyn przy Długiej dawniej i dziś
Młyn po II wojnie światowej został przejęty przez władzę socjalistyczną. Miejska Rada Narodowa przeprowadziła jego inwentaryzację i przekazała spółdzielni, która miała nim administrować i mielić mąkę dla mieszkańców. Młyn funkcjonował do roku 1992, kiedy został zlikwidowany z powodu konkurencji. Od tamtej pory nie był użytkowany i popadł w ruinę.Młyn trafił w ręce miasta i zyskał nową szansę za sprawą dofinansowania i możliwości przeniesienia w to miejsce Miejskiego Ośrodka Kultury. Budynek został rozebrany, a w jego miejsce pojawiły się betonowe płyty. Ponad stuletni młyn nie został odrestaurowany, a zastąpiony budynkiem, nawiązującym architektonicznie do poprzednika.
W budowie wykorzystano cegły, kraty czy drewniane belki z poprzedniej konstrukcji. Dzięki temu zachowano jego charakter, ale wnętrze przystosowano na potrzeby MOKu, tworząc tym samym salę widowiskową i inne pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia. Wcześniejszy projekt zakładał przeznaczenie typowo przemysłowe. Nowa konstrukcja stała się rozpoznawalnym miejscem na mapie Zgierza i z pewnością nie zabraknie zdjęć dla przyszłych pokoleń z początków jego istnienia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.