Wiadukty kolejowe na ulicy Długiej, Łódzkiej i Piłsudskiego w Zgierzu przeszły gruntowny remont w 2019 i 2020 roku. Choć diametralnie zmieniły swój wygląd, mieszkańcy pamiętają, jak wyglądały wcześniej. Zobaczcie stare fotografie, na których widać, jak wiadukty wyglądały ponad 100 lat temu.
Kolej zawitała do Zgierza
W 1878 roku Komitet Ministrów zlecił Ministerstwu Komunikacji opracowanie projektu koncesji oraz warunków budowy kolei Łódzko - Kaliskiej z odnogą do Wieruszowa. Do budowy jednak nie doszło.Nadzwyczajne zebranie akcjonariuszy Towarzystwa Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej 9 marca 1898 roku uchwaliło, że zwróci się o udzielenie koncesji na budowę kolei Warszawsko - Kaliskiej oraz łącznicy z Kalisza do granicy pruskiej.
Rozporządzeniem cara z 24 lipca 1898 roku zezwolono Towarzystwu na przeprowadzenie studiów budowy linii Warszawa - Kalisz według dwóch wariantów trasy: Kalisz - Sieradz - Łask - Łódź - Łowicz - Sochaczew - Błonie - Warszawa oraz Kalisz - Łęczyca - Pniewo - Sochaczew - Błonie - Warszawa. Kolej Kaliska na żądanie ministra wojny miała być szerokotorowa.
Dzięki temu, 14 kwietnia 1900 roku zatwierdzono koncesję na budowę kolei Kaliskiej, która miała swój początek w Warszawie i kierowała się do Kalisza przez Błonie, Sochaczew, Łowicz, Głowno, Stryków, Zgierz, Łódź, Pabianice, Łask, Zduńską Wolę, Sieradz i Opatówek.
Budowa kolei, która przeszła przez Zgierz
Między Warszawą a Kaliszem wybudowano 173 mosty, 17 przejazdów i wiaduktów oraz urządzono 11 stacji. Wybudowano wieże wodne, dworce, domy dróżników, wieże ciśnień. Wiele z nich wciąż można podziwiać (np. wieża ciśnień w Głownie), niestety wiele z tych obiektów, w szczególności wiadukty i dworce uległy zniszczeniu podczas I wojny światowej.Pierwszy pociąg z Warszawy do Kalisza wyruszył 15 listopada 1902 roku, a jego podróż zajęła około 10 godzin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.