Obecnie w Zgierzu mamy 14 linii autobusów Miejskich Usług Komunikacyjnych oraz autobus i tramwaj MPK Łódź. Przez lata ilość połączeń i dystanse się zmieniały, a poza komunikacją miejską mieszkańcy mogą korzystać również z Łódzkich Kolei Aglomeracyjnych.
Ponad 120 lat historii komunikacji miejskiej w Zgierzu
Pierwszy tramwaj, jaki pojawił się w Zgierzu, łączył odcinek od Nowego Rynku do Łodzi. 1903 r. została wybudowana linia kolejowa Warszawsko-Kaliska. W 1925 r. uruchomiono pierwsze pociągi na trasie Łódź-Zgierz-Kutno, dzięki czemu Zgierz stał się lokalnym węzłem kolejowym.W 1922 r. uruchomiono kolejkę wąskotorową ze Zgierza do Ozorkowa. Była to trakcja parowa, którą w 1927 r. zlikwidowano, a na jej miejsce wprowadzono tramwaje.
Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy jeździli łódzkim tramwajem linii nr 46 do Ozorkowa. Jego trasa była uznawana za najdłuższą nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wagony łódzkiej linii nr 46 pokonywały trasę ponad 35 kilometrów. Linia została zlikwidowana w 2018 roku, a do 2022 roku kursował autobus Z46. Teraz część jego trasy przejęła zgierska 10. Obecnie na odcinku Łódź-Zgierz kursuje tylko jedna linia tramwajowa MPK nr 16.
Jaki autobus wybrać?
14 zgierskich linii i dwie łódzkie obsługują mieszkańców Zgierza i okolic. W ostatnim czasie zaszło wiele zmian w rozkładzie z powodu wakacji, jednak już niebawem autobusy powinny wrócić do dawnej częstotliwości kursowania. Jak zapowiada MUK Zgierz, zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne, które mają ułatwić mieszkańcom dojazd do szkoły i pracy oraz ograniczyć ruch samochodów wmieście.W takim razie, jaki autobus wybrać? Czy wiecie jakim autobusem dojedziecie na osiedle 650-lecia? Albo do szpitala wojewódzkiego? W naszym quizie przygotowaliśmy pytania związane z historią komunikacji miejskiej w Zgierzu, jak i trasami autobusów. Sprawdźcie się i dajcie znać, jak Wam poszło!
CZYTAJ TAKŻE: Czy poznajesz te miejsca? Quiz ze znajomości Zgierza
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.