Komunikacja miejska w Zgierzu ma przejść rewolucję. Wciąż trwają prace przygotowawcze, a jednym z nich jest zrewidowanie stanu systemu komunikacji zbiorowej w Zgierzu.
Mieszkańcy odpowiadają za zaburzenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Zgierzu?
Podczas wrześniowego posiedzenia Rady Miasta Zgierz, radni będą podejmować temat stanu systemu komunikacji miejskiej w Zgierzu i stanu taboru autobusów. Miejskie Usługi Komunikacyjne w Zgierzu przygotowały sprawozdanie, z którego wynika, że mieszkańcy są jednymi z odpowiedzialnych za stan komunikacji miejskiej w Zgierzu.
Na zaburzenie funkcjonowania komunikacji wpływa: zły stan dróg (poza granicami miasta na trasie linii międzygminnych), remonty dróg, zakorkowane i zatłoczone ulice, niepożądane zachowania pasażerów.
- czytamy w raporcie MUK Zgierz.
Dodatkowo pojawiła się informacja o tym, że „na stan infrastruktury przystankowej bardzo negatywny wpływ mają akty wandalizmu”, jak zamalowania farbą, kradzież i tłuczenie elementów, które wpływają negatywnie na stan infrastruktury przystanków. W tekście nie znajdziemy wzmianki o stanie technicznym pojazdów, częstotliwości napraw i najstarszych lub najnowszych modelach autobusów.
Z tego materiału nic nie wynika i moim zdaniem jest nie na temat. Mamy mieć analizę ze szczególnym uwzględnieniem taboru, a zamiast tego, jest napisane, czym się MUK zajmuje.
- mówi Przemysław Jagielski, radny miasta Zgierz.
Radny podkreśla, że mieszkańcy zwracają się ze skargami zarówno do MUKu jak i do rady miasta, która ostatecznie odsyła interesantów do Miejskich Usług Komunikacyjnych.
Raport o stanie systemu komunikacji zbiorowej w Zgierzu
Z raportu dowiemy się m.in., że w Zgierzu funkcjonuje 13 linii autobusowych obsługiwanych przez przewoźnika Markab, którymi zarządzają Miejskie Usługi Komunikacyjne w Zgierzu. Ponadto, na ternie miasta znajdują się 192 przystanki autobusowe i tramwajowe, z czego 70 wyposażonych jest w wiaty.Wszystkie 54 autobusy, które obsługuje Markab, są niskopodłogowe, a w raporcie dodatkowo zawarto informację, o punktach zakupu biletów. Co więcej, z raportu dowiemy się, ile tramwajów niskopodłogowych MPK Łódź przyjeżdża do Zgierza.
Od kwietnia w Zgierzu cyklicznie pojawia się nowy skład typu Cityrunner i Pesa 122 N. […] w dni robocze 48 kursów obsługiwanych jest taborem niskopodłogowym, co stanowi ok. 66 % wszystkich kursów, w soboty 51 kursów co stanowi 75 %, natomiast w niedziele wszystkie kursy obsługiwane są przez skład niskopodłogowy.
- czytamy w raporcie.
Z danych i informacji zawartych w raporcie przygotowanym przez MUK Zgierz wynika, że stan techniczny autobusów jest skutkiem złej infrastruktury i nieodpowiedniego zachowania pasażerów. Ponadto, z raportu nie dowiemy się o faktycznym stanie floty, markach i wieku pojazdów oraz ile pojazdów przeszło lub nie przeszło przeglądu.
W tej chwili najnowsze autobusy to Mercedes Citaro z 2014 roku. To jest najnowsza wersja tych autobusów. Najstarsze autobusy, jakimi dysponujemy, pochodzą z około 2004 roku, dlatego właśnie chcemy odświeżyć tabor.
- mówi Marek Wachowicz, prezes zarządu Markab.
Zgodnie z założeniami Markabu, w jednym z wariantów rewitalizacji spółki i zelektryzowania taboru miałoby zostać zakupione 32 autobusy elektryczne lub zakup autobusów elektrycznych, które będą stanowić 10% całego taboru, tak jak przewiduje nowelizacja przepisów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.