W Zgierzu zapowiedziana została rewolucja komunikacyjna. Mają zostać wytyczone nowe lub zmodyfikowane obecne trasy przejazdu autobusów. Ponadto miasto przygotowuje się do wprowadzenia nowego taboru. Na zmiany musimy jednak jeszcze poczekać.
Zmiany w komunikacji miejskiej w Zgierzu
Umowa z obecnym przewoźnikiem została przedłużona do końca 2025 roku. Nowy przetarg ma rozstrzygnąć się w maju 2025 roku, a to da jeszcze półroczny zapas na przygotowanie Zgierza do nowych rozwiązań.Od 2026 roku w Zgierzu ma pojawić się nie tylko nowy układ tras, ale także nowy tabor. Wśród propozycji zmian połączeń komunikacji miejskiej w Zgierzu autobusy miałyby pojawić się na dwóch ulicach, które nie znajdują się w obecnym rozkładzie tj. ulica Przygranicznej i Fijałkowskiego.
W przypadku części osiedli w drodze do placu Kilińskiego, gdzie istnieje możliwość przesiadki na tramwaj do Łodzi (linia 45), konieczna byłaby przesiadka.
Choć trwają konsultacje i uzgadnianie przebiegu tras na konkretnych liniach i osiedlach, wciąż jesteśmy przed badaniem potoku pasażerów, co może ponownie zmienić obraz nowej siatki, a przede wszystkim ustali potrzeby taborowe. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w Zgierzu, podobnie jak w innych miastach konieczna będzie przynajmniej częściowa wymiana taboru.
Poza zmianami tras, mieszkańcy wciąż podnoszą wątek weekendowej i nocnej komunikacji miejskiej. Jednym z osiedli odciętych w weekendy od reszty miasta z powodu braku połączeń jest osiedle Piaskowice-Aniołów.
Z kolei nocna komunikacja nie funkcjonuje w Zgierzu od kilku lat. Zgierz próbuje porozumieć się z Łodzią, by MPK Łódź obsługiwało nocny transport, zgodnie z zapewnieniami prezydent Hanny Zdanowskiej w okresie przedwyborczym. Warunkiem jest jednak całkowite pokrycie kosztów przez Zgierz, a samorządy nie mogą dojść do porozumienia w tej sparwie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.