Overbooking, czyli nadrezerwacja. Dzieje się tak, gdy linia lotnicza sprzedaje więcej biletów niż ma miejsc w samolocie. Przewoźnicy powietrzni stosują tę praktykę ze względu na koszty. Poza tym wiedzą, że nie wszyscy stawiają się na każdym locie.
Overbooking - co to takiego?
Ale jednak! Zdarzają są takie sytuacje, gdy na pokład chcą wejść wszyscy. Jedno z takich zdarzeń opisał Dziennik Łódzki. Miało do niego dojść pod koniec kwietnia, tuż przed długim majowym weekendem. Chodzi o loty Ryanaira z Łodzi do Bergamo we Włoszech.Trzy osoby nie zmieściły się na pokład. Czwarta, która im towarzyszyła, nie chciała się rozdzielać.
Zdarzenie potwierdza Wioletta Gnacikowska, rzeczniczka Portu Lotniczego w Łodzi.
Podróżni polecieli ostatecznie z Katowic. Przewoźnik zobowiązany był też do zapłaty rekompensaty, 250 euro od osoby.
W samolocie nie było miejsc dla wszystkich pasażerów
To nie pierwszy raz, kiedy pasażerowie, lecący z łódzkiego lotniska, nie zmieścili się do samolotu. Jak tłumaczy Wioletta Gnacikowska, sytuacje są różne. Zdarza się na przykład, że na skutek awarii linie lotnicze podstawiają mniejszy samolot.
- Tak było w lutym tego roku, kiedy zabrakło miejsca dla czterech osób wybierających się do Alicante. Wówczas zgłosiły się dwie grupy czteroosobowe, które były zdecydowane przełożyć podróż o dwa dni. Ostatecznie wybrano jedną z nich. Każdy z pasażerów otrzymał odszkodowanie od linii lotniczej w wysokości 400 euro. Kwota odszkodowania uzależniona jest od odległości do miejsca docelowego. W tym przypadku była tak wysoka, ponieważ do Alicante jest ponad 2 tysiące kilometrów
- wyjaśnia.
Według jakiego klucza nadliczbowi pasażerowie nie są wpuszczani na pokład? Zwykle szuka się ochotników. Jeśli ich nie ma, przewoźnicy wybierają spośród osób z najniższymi taryfami lub wskazują tych, którzy odprawili się jako ostatni.
Pasażer, który kupuje bilet na dany lot, nie jest niczego świadomy. Nie wie, że doszło do nadsprzedaży. Overbooking jest jednak legalny. Osoby, które podróżują po świecie i są elastyczne, mogą nawet skorzystać i zyskać dodatkowe środki na wyjazd. Nie każdego jednak taka opcja pociesza, bo nie każdy może pozwolić sobie na nagłą zmianę planów.
Oczywiście lot w innym terminie niesie za sobą konsekwencje, na przykład w zakresie zakwaterowania.
Rekompensata za lot do 1500 kilometrów wynosi 250 euro, gdy jest dalej to 400 euro - 1500-3500 km. Gdy odległość wynosi powyżej 3500 km, kwota odszkodowania to 600 euro.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.