reklama

„Prząśniczka” na 600-lecie Łodzi. Wyjątkowy chór zaśpiewał hejnał miasta w Parku Ocalałych [zdjęcia I wideo]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Chrzanowska

„Prząśniczka” na 600-lecie Łodzi. Wyjątkowy chór zaśpiewał hejnał miasta w Parku Ocalałych [zdjęcia I wideo] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
73
zdjęć

W Parku Ocalałych Wielki Chór Łodzian wykonał "Prząśniczkę" | foto Joanna Chrzanowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Łódź po godzinachTo było wyjątkowe przedsięwzięcie. Z okazji 600. urodzin Łodzi 600 mieszkańców i gości w wieku od lat 5 do 95 stworzyło międzypokoleniowy chór, który wykonał na żywo „Prząśniczkę”.
reklama

"Prząśniczka" hejnałem Łodzi jest od 1998 roku. Motyw muzyczny pieśni skomponował Stanisław Moniuszko do słów Jana Czeczota. Trzon Wielkiego Chóru Łodzian stworzyli członkowie łódzkiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” oraz chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki.

Wielki Chór Łodzian wykonał „Prząśniczkę”

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są: Dagmara Śmigielska, wiceprezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej, i Marcin Tercjak, łódzki dziennikarz muzyczny.

- Nie zdarzy się już więcej taka okazja, żeby 600 łodzian, a może i więcej odśpiewało z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi hymn naszego miasta. To wyjątkowe wydarzenie także dla naszego dyrygenta, ponieważ nigdy wcześniej nie prowadził jeszcze i nie dyrygował tylu osobom. 

reklama

- mówi Dagmara Śmigielska, wiceprezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Łodzianom dyrygował Kamil Gruszczyński ze Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia w Łodzi. Do chóru dołączali także okoliczni mieszkańcy. W Parku Ocalałych pojawił się także Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

- Spośród moich talentów śpiewanie do nich nie należy, cieszę się, że zniknę w tłumie 

- mówił.

- To jest niesamowite, że udało nam się zorganizować taką grupę. Kolejne pokolenia będą nas oglądały 

- podkreślał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. 

Dodajmy, że „Prząśniczka” powstała w II połowie XIX wieku i została opublikowana w 3. z 12 zeszytów „Śpiewnika domowego”. Stanisław Moniuszko zadedykował ją wileńskiemu śpiewakowi Achillesowi Bonoldiemu. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama