-
Na czym polega zadośćuczynienie?
Kiedy można liczyć na wypłatę zadośćuczynienia?
Jakie warunki muszą zostać spełnione?
Jak zgłosić roszczenie o wypłatę odszkodowania za śmierć dziadków?
W dalszej części artykułu znajdziesz informacje na temat tego, kiedy zadośćuczynienie po śmierci dziadków jest zasadne, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było otrzymać odszkodowanie oraz w jaki sposób można zgłosić roszczenie.
Na czym polega zadośćuczynienie?
W przypadku śmierci dziadków, zadośćuczynienie pieniężne zazwyczaj przysługuje w sytuacji, gdy zmarłe osoby miała wykupione ubezpieczenie na życie, a ich wnuki zostały wskazane jako osoby uposażone. Trzeba jednak mieć na uwadze, że do każdej polisy na życie obowiązuje inny regulamin, dlatego zawsze należy sprawdzić, jakie scenariusze zostały w nim uwzględnione. Przykładem może być wypłata w określonej wysokości zadośćuczynienia za śmierć w wyniku choroby lub wypadku.
Kiedy można liczyć na wypłatę zadośćuczynienia?
Co ciekawe, chociaż to właśnie zadośuczynienie wypłacane z polisy na życie cieszy się największym zainteresowaniem, istnieją również inne sytuacje, w których można otrzymać środki:
-
Zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS - jednorazowy zasiłek pogrzebowy w wysokości czterech tysięcy złotych może zostać wypłacony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobie, która zajęła się działaniami związanymi z organizacją pogrzebu.
Świadczenie z tytułu śmierci opiekunów prawnych - w sytuacji, gdy zmarli dziadkowie byli opiekunami prawnymi dla swoich wnuków, mogą oni uzyskać świadczenie z tytułu polisy NNW.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zajrzyj do artykułu, w którym dokładnie opisano śmierć dziadka, babci a odszkodowanie.
Jakie warunki muszą zostać spełnione?
O ile więc w przypadku śmierci babci lub dziadka wnukowie rzeczywiście mogą otrzymać pieniądze, to muszą pamiętać, że inne warunki dotyczą zadośćuczynienia, a inne odszkodowania. Przy odszkodowaniu głównym warunkiem wypłaty środków jest śmierć będąca wynikiem zdarzenia, które zostało objęte ubezpieczeniem.
Często wiąże się to z koniecznością dostarczenia kompletnej dokumentacji medycznej oraz raportu z miejsca wypadku, dlatego warto gromadzić wszystkie tego typu dokumenty, aby później ich brak nie opóźnił lub nawet całkowicie nie uniemożliwił wypłaty pieniędzy. Na podstawie dostarczonej dokumentacji ubezpieczyciel dokona oceny, czy zdarzenie rzeczywiście można zakwalifikować jako wypadek zgodny z warunkami polisy.
Jeżeli nawet okazałoby się, że ubezpieczyciel odmawia sprawiedliwej rekompensaty, istnieje możliwość skontaktowania się z jedną z firm, które specjalizują się w takich sprawach. W wielu przypadkach udaje im się wygrać dla klientów nawet te sprawy, które początkowo zostały odrzucone przez firmy ubezpieczeniowe.
Jak zgłosić roszczenie o wypłatę odszkodowania za śmierć dziadków?
W celu zgłoszenia roszczenia o wypłatę odszkodowania za śmierć dziadków należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i dostarczyć wymagane dokumenty. Po pozytywnej weryfikacji roszczenia ubezpieczyciel przystąpi do wypłaty świadczenia, co nie powinno trwać dłużej niż 30 dni, licząc od daty złożenia wspomnianej dokumentacji.
Warto również z wyprzedzeniem zadbać o ochronę swoich bliskich. Najlepsze oferty ubezpieczeń dostępne są na stronie www.rankingubezpieczennazycie.pl, gdzie można również znaleźć atrakcyjne polisy dla dziadków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.