reklama

Czy miasto powinno płacić za lekcje religii w szkołach? Niektóre samorządy już podjęły uchwały

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Czy miasto powinno płacić za lekcje religii w szkołach? Niektóre samorządy już podjęły uchwały - Zdjęcie główne

W Łodzi również spada zainteresowanie uczestnictwem w lekcjach religii. | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieFinansowanie lekcji religii z budżetu miast budzi ostatnio bardzo wiele emocji. Wielu samorządowców jest zdania, że nie powinny one być opłacane z miejskich pieniędzy. Okazuje się, że uchwałę w tym temacie już w ubiegłym roku przegłosowali radni Częstochowy. Nad podobnym rozwiązaniem pracują władze Wrocławia. A jak jest w Łodzi?
reklama

Wrocławska Rada Miejska przegłosowała apel dotyczący zaprzestania płacenia za lekcje religii w mieście. Tamtejsi radni nie chcą, żeby katecheza była dłużej finansowana ze środków samorządu. Tłumaczą to spadającą frekwencją na tych zajęciach, a także zbyt małą dotacją oświatową z budżetu państwa. Radni podkreślają, że mają w mieście ważniejsze wydatki. W Częstochowie mówili tak już w 2022 roku.

Do łódzkiej Rady Miejskiej wpłynęła petycja

Do łódzkiej Rady Miejskiej wpłynęła jakiś czas temu petycja jednego ze stowarzyszeń, żeby zaprzestać płacenia za lekcje religii z miejskiej kasy. Jednak samorząd nie ma władzy, żeby podjąć taką decyzję. Właściwym organem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej

reklama

- mówi Marcin Gołaszewski, przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej.

Łódzcy radni przesłali więc petycję do Warszawy.

Religia jest szkolnym przedmiotem tak samo, jak biologia czy geografia, więc na tej samej zasadzie można by domagać się zaprzestania finasowania nauczania innych przedmiotów

- dodaje przewodniczący.

Dodatkowe pieniądze bardzo by się w budżecie Łodzi przydały

Marcin Gołaszewski nie zaprzecza jednak, że dodatkowe pieniądze (a takie można by zaoszczędzić właśnie na rezygnacji z płacenia katechetom) bardzo by się w budżecie Łodzi przydały. 

Warto zaznaczyć, że uchwały podjęte przez Częstochowę i planowane przez Wrocław mają formę apeli i nie oznaczają natychmiastowego zaprzestania finansowania zajęć z religii.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama