reklama

Dokąd iść, gdy „przyciśnie”? W Łodzi powstaje apka z mapą publicznych toalet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Dokąd iść, gdy „przyciśnie”? W Łodzi powstaje apka z mapą publicznych toalet - Zdjęcie główne

W Łodzi powstaje mapa publicznych toalet | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieJeszcze w tym roku w aplikacji „Przyjazne Miasto” pojawi się długo wyczekiwana funkcja: interaktywna mapa publicznych toalet w centrum Łodzi. To kolejny krok w stronę bardziej dostępnego miasta. Tym razem nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami.
reklama

W Łodzi powstanie interaktywna mapa publicznych toalet. Nowa funkcja będzie częścią mobilnej aplikacji „Przyjazne Miasto”, która pomaga osobom z niepełnosprawnością wzroku lepiej poruszać się po mieście. Teraz wskaże również, gdzie można szybko i bezpiecznie skorzystać z toalety, z uwzględnieniem potrzeb seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi.

Mapa opisem i dostępnością

Twórcy aplikacji zapowiadają, że nowa funkcja uwzględni dokładną lokalizację toalet publicznych w Śródmieściu, a także informacje o ich dostosowaniu do szczególnych potrzeb użytkowników. Prace ruszą w lipcu, a premiera funkcji planowana jest na jesień tego roku. W październiku zaplanowano dwa wydarzenia promujące aplikację.

reklama

- Wychodzimy z założenia, że toalety powinny być traktowane jako nieodzowny element infrastruktury, a nie jako luksus

- podkreślają pomysłodawcy.

Dodają, że wiele osób nadal rezygnuje z wyjścia z domu z powodu tzw. smyczy moczowej. Brak wiedzy, gdzie znajdują się dostępne toalety, ogranicza życie towarzyskie i samodzielność, szczególnie w przypadku seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami.

Nowoczesna technologia i cztery języki

„Przyjazne Miasto” to projekt rozwijany od kilku lat. Powstał z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku, które poruszają się po Łodzi, zarówno o mieszkańcach, jak i turystach. Aplikacja pomaga m.in. w orientacji przestrzennej, poruszaniu się komunikacją miejską i odkrywaniu zabytków architektury.

reklama

Działa na urządzeniach z Androidem i iOS, a treści dostępne są aż w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i hiszpańskim. Powstała zgodnie z przepisami ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zastosowano w niej m.in. audiodeskrypcję oraz technologię okulograficzną.

Kto to robi?

Nowa funkcja aplikacji „Przyjazne Miasto” realizowana jest przy wsparciu z Miejskiego Programu Mikrograntów 2025. Projekt prowadzi Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Centrum OPUS.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo