Reklama

Reklama

Posłanka Jachira „odjaniepawli” Łódź? Ksiądz: „To są komunistyczne, bestialskie praktyki” [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Znana posłanka zapowiada akcję usunięcia symboli związanych z Janem Pawłem II w Łodzi. Postanowiliśmy, spytać co sądzi o tej akcji ksiądz.

Reklama

Klaudia Jachira, dla dużej części społeczeństwa, kojarzy się z kontrowersyjnymi wypowiedziami i nagrywanymi od wielu lat, satyrycznymi filmami z Internetu. Zaczynała od Nowoczesnej Ryszarda Petru, a następnie przez trzy lata była posłanką Koalicji Obywatelskiej. Od marca dołączyła do partii Zielonych i już ogłoszono zostały nowe postulaty.

- Jestem dziś w Łodzi, by wesprzeć walkę łódzkich Zielonych o prawo do życia w świeckim państwie. O prawo do życia w mieście, które każdego i każdą traktuje tak samo. Dziś Łódź takim miastem nie jest

- mówiła na konferencji prasowej Zielonych, Klaudia Jachira, posłanka Zielonych.

Ostatnie dni, to gorący czas, nie tylko dla wszystkich wierzących, ale także dla polityków, którzy dyskutują o Janie Pawle II.

- W świetle ujawnienia przez stację TVN w reportażu pt. „Franciszkańska 3” dowodów na ukrywanie przez Karola Wojtyłę aktów pedofilii wewnątrz Kościoła Katolickiego wymagamy zdecydowanych kroków

- apelują w swojej petycji Zieloni.

Zmian, które proponują Zieloni jest kilka.

Jachira „odjaniepawli” Łódź?

W petycji wyszczególniono pięć postulatów. Po pierwsze, usunięcie symboli religijnych z przestrzeni publicznej, należącej do miasta. Po drugie, przestrzeganie prawa w zakresie lekcji religii i nieutrudnienia życia osobom nie uczęszczającym na nie.

- Nie jesteśmy przeciwni takim symbolom w parafiach, w salkach katechetycznych, w kościołach, w katolickich szkołach, czy w miejscach stowarzyszeń religijnych, ale nie ma miejsca na takie symbole w przestrzeni publicznej, bo to jest przestrzenią różnych wyznań

- zaznacza posłanka. Podobno inicjatywa, miała miejsce dwa lata temu, kiedy Zieloni także apelowali o rozdział kościoła od państwa, także w Łodzi.

- Apelowaliśmy o ustandaryzowanie deklaracji zapisywania dzieci na religie, (..) Brak odpowiedzi. Podobnie, kiedy w zeszłym roku zaapelowaliśmy do prezydentki miasta Hanny Zdanowskiej o usunięcie symboli religijnych z budynków urzędów. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że krzyż w Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi to “wyraz wolności religijnej”

- mówiła Magdalena Gałkiewicz, przewodnicząca łódzkich struktur Zielonych

Kolejnym postulatem jest przemianowanie obecnej al. Jana Pawła II na aleję Włókniarek lub aleję Praw Kobiet. Taką aleje ma na przykład, od ubiegłego roku Poznań, a od wczoraj, 15 marca 2023, w Chorzowie jest „Rondo Praw Kobiet”. Zieloni postulują także o zmianę patrona jednej ze szkół.

Nowym patronką lub patronem Szkoły Podstawowej nr 202 im. Jana Pawła II powinny być, jak określono w petycji, osoby „które nie tuszowały aktów pedofilskich”.

- Nasze propozycje to Wisława Szymborska czy Maria Janion

- czytamy w petycji Zielonych.

Ksiądz ostro o petycji: „to są komunistyczne, bestialskie praktyki”

Zupełnie inaczej, na te postulaty i akcję „odjaniepawlania”, patrzą księża z Kościoła katolickiego. Działania, które mają wykreślić św. Jana Pawła II z przestrzeni publicznej, nazywają bardzo bezpośrednio.

- Nie podoba mi się to wszystko. Te wszystkie komentarze i działania są na dużych emocjach. Wymazywanie pamięci o św. Janie Pawle II, to jest po prostu szkalowanie. Jaki jest tego sens? Mi się to kojarzy z działaniami komunistycznych służb, i tak jest też teraz. To są komunistyczne, bestialskie praktyki, i tak jak to robiono kiedyś, robi się teraz.

- komentuje Marek Borowski, ksiądz pełniący przez wiele lat posługę w Łodzi.

Petycja wpłynęła do Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi oraz do przewodniczącego Rady Miejskiej, Marcina Gołaszewskiego. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy