Kiedy wysłać wniosek o wypłatę 800 plus, aby mieć ciągłość świadczenia? Podpowiadamy. Warto zapisać tę datę, aby później się nie denerwować, że ZUS nie przelał nam pieniędzy.
800 plus w 2025 roku. Od kiedy będzie można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy?
Jak przypomina Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego, od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze tzw. 500+ zostało podwyższone do 800 zł. - Nastąpiło to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać w sprawie tego podwyższenia żadnego dodatkowego wniosku - dodaje.W okresie od 1 lutego do 26 grudnia o świadczenie wychowawcze w naszym regionie wpłynęło niemal 305 tys. wniosków. Co zrobić, aby mieć ciągłość wypłat w kolejnym okresie świadczeniowym?
800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.
Obecny okres rozliczeniowy świadczenia trwa do 31 maja 2025 roku. Kolejny nabór wniosków o świadczenie 800 plus, zostanie otwarty 1 lutego 2025.
Czytaj również: Robicie zakupy w Biedronce? Zwróćcie na to uwagę, inaczej przy kasie zapłacicie więcej
Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2025 r. i będzie trwał do 31 maja 2026 r. Tradycyjnie już wnioski będzie można składać tylko elektronicznie, przez:
- aplikację mobilną mZUS,
- PUE ZUS,
- portal Emp@tia,
- bankowość elektroniczną.
Ważne zmiany w wypłacie pieniędzy. Jakich rodzin będą dotyczyć?
Przypomnimy, wkrótce wejdą pewne zmiany w przyznawaniu świadczenia wychowawczego, realizowanego w ramach programu „Rodzina 800+”. Jak nas poinformował Wydział Prasowy i Wsparcia Rzecznika Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaczną one obowiązywać od nowego okresu rozliczeniowego. Czego dotyczą i kto powinien się do nich dostosować?
Uzależnienie prawa do świadczenia wychowawczego od warunku realizowania przez dziecko obowiązku nauki w polskim systemie oświaty (obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego, obowiązku nauki) wejdzie w życie od kolejnego okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2025 r. i dotyczyć będzie tylko i wyłącznie dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy – podkreślają przedstawiciele ministerstwa.
Podsumowując, zmiany w 800 plus w żaden sposób nie dotyczą polskich rodzin. Nadal obowiązywać będą aktualne zasady. Przypomnijmy: w ramach tego programu rodzinom przysługuje świadczenie wychowawcze na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez opiekunów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.