Nazwa rezerwatu nawiązuje do rzeki Ciosenki - cieku, który swoje źródła bierze właśnie w tym miejscu, wypływając z warstw piasku i żwiru, które utworzyły się tu tysiące lat temu, gdy topniał lodowiec w rejonie Grotnik i Lućmierza.
Źródła strugi znajdują w okolicy miejscowości Ciosny i Rosanów w powiecie zgierskim. Jest największym dopływem Dzierzązny. Źródła Ciosenki są jednymi z najbardziej wydajnych źródlisk w Polsce Środkowej - co sekundę wypływają z nich 52 litry wody, o stałej w ciągu roku temperaturze 9 °C.
Leśna tajemnica - jak tam trafić?
Zanim wybierzesz się na spacer, przygotuj się dobrze. To nie miejsce, które znajdziesz przy głównej drodze ani oznaczone na tablicy turystycznej.Jeśli chce się dotrzeć do „Źródeł Ciosenki”, najlepiej zjechać z trasy W Emilii, przy stacji benzynowej, a następnie pojechać ul. Główną i zaparkować w Rosanowie, w okolicy ulicy Spacerowej. Dalej można iść pieszo, kierując się w stronę lasu.
Można przejść ul. Polną albo inną, boczną drogą od ul. Głównej. Najlepiej jednak skręcić w stronę lasu na wysokości wiejskiej kaplicy. Na końcu ścieżki, wśród drzew, pojawi się zagłębienie terenu - to właśnie tam zaczyna się rezerwat. Informuje o tym drewniany drogowskaz wykonany przez mieszkańców Rosanowa.
To miejsce nie jest przystosowane do masowego ruchu turystycznego, więc warto mieć ze sobą wygodne buty. Teren bywa podmokły, zatem należy unikać takich z gładką podeszwą.
Po kilku minutach spaceru, widok wynagrodzi wszelkie trudy dotarcia do tego miejsca. Jest trochę dziko, można tu poczuć atmosferę przyrody, nietkniętej ręką człowieka.
Rzeka, która wypływa z lasu
Na zarządzanym przez Nadleśnictwo Grotniki terenie znajduje się kilkaset metrów źródliskowej niszy. Głęboko wciętej, zielonej, z miejscami niemal bajkowymi. Są tu wycieki wody, podpływowe źródła, a także rzadkie i chronione rośliny.
Na podmokłych kępach można znaleźć m.in. storczyka listerę jajowatą i wawrzynka wilczełyko, a także rośliny typowe dla źródlisk, jak mięta nadwodna czy potocznik wąskolistny.
Rośnie tu też rzadki trędownik oskrzydlony i bniec czerwony, który ma status zagrożonego w skali Polski Środkowej. Obszar jest też siedliskiem dla mszaków i wątrobowców, a nawet unikalnej rzęsienicy kutnerowatej. Między innymi dlatego żródełka zyskały rangę rezerwatu.
Piąty rezerwat w gminie Zgierz
„Źródła Ciosenki” to piąty rezerwat przyrody w gminie Zgierz, obok takich miejsc jak: Dąbrowa Grotnicka, Grądy nad Lindą, Grądy nad Moszczenicą oraz rezerwat jałowców „Ciosny”. To kolejny krok w ochronie cennych przyrodniczo terenów gminy. Mimo że to niewielki fragment lasu, jego wartość jest ogromna.
- Ustanowienie rezerwatu przyrody „Źródła Ciosenki” to efekt współpracy przyrodników, naukowców, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi oraz leśników. Dane o obszarze zostały szczegółowo opracowane w monografii pod redakcją prof. J. Kurowskiego i dr P. Grzelaka w ramach projektu „Rezerwaty przyrody - czas na come back”.
W marcu 2024 roku powołano zespół roboczy ds. wyznaczania rezerwatów, który po analizie i wizjach terenowych potwierdził wysokie walory przyrodnicze obszaru „Źródeł Ciosenki” i rekomendował jego ochronę.
Planujemy również umieszczenie przy rezerwacie tablic informacyjnych z zakazami, gdy zostaną zabezpieczone na ten cel środki finansowe
- mówi Magdalena Tazbir z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi .
Zarządzenie o utworzeniu rezerwatu podpisano 30 czerwca 2025 r., a jego treść trafiła już do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. Rezerwat oficjalnie zacznie funkcjonować w drugiej połowie lipca.
Komentarze (0)