Pałac w Walewicach to nie tylko perełka architektoniczna z końca XVIII wieku, ale również miejsce ściśle związane z losami Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte.
Miał dorównywać francuskim dworom
Został wybudowany około 1783 roku na polecenie Anastazego Walewskiego, podkomorzego sieradzkiego, członka wpływowej rodziny szlacheckiej. Projekt stworzył Hilary Szpilowski, jeden z najważniejszych architektów epoki klasycyzmu w Polsce. Zaprojektowana przez niego rezydencja miała być nowoczesnym, eleganckim domem szlacheckim, który dorównywałby francuskim dworom.To właśnie w Walewicach mieszkała Maria Walewska, piękna szlachcianka, w której zakochał się Napoleon Bonaparte. Ich związek, początkowo zaaranżowany przez polskich patriotów liczących na wsparcie cesarza dla sprawy narodowej, przerodził się w autentyczną relację uczuciową.
Żadna relacja nie potwierdza wizyty Napoleona
W 1810 roku Maria urodziła syna, Aleksandra Colonnę-Walewskiego, którego ojcostwo przypisuje się Napoleonowi. Chłopiec wychował się w duchu francuskiego dworu i w dorosłym życiu osiągnął wysoki status: był ambasadorem Francji, ministrem spraw zagranicznych pod rządami Napoleona III i znaczącą postacią polityki europejskiej.Choć związek Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte jest dobrze udokumentowany, kwestia tego, czy cesarz Francuzów osobiście odwiedził pałac w Walewicach, do dziś budzi wątpliwości historyków. Żadna relacja ani dokument nie potwierdza takiej wizyty. Zatem jego obecność w pałacu pozostaje częścią miejscowej legendy i romantycznej narracji, która jednak przyciąga turystów i buduje niepowtarzalny klimat tego historycznego miejsca.
Pałac jest otwarty dla zwiedzających
Wokół pałacu rozciągają się tereny dawnego majątku ziemskiego, dziś znane głównie z funkcjonującej tu Stadniny Koni Walewice. To jedno z najważniejszych miejsc hodowli koni półkrwi angloarabskiej w Polsce i Europie. Historia stadniny sięga XIX wieku, jednak prawdziwy rozkwit nastąpił w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej, kiedy to państwowe gospodarstwo hodowlane zaczęło specjalizować się w tej konkretnej rasie.Dziś Pałac w Walewicach jest otwarty dla zwiedzających. Można go zwiedzać z przewodnikiem w każdą niedzielę o godz. 13 i 14. W cenę biletu wliczony jest również przejazd bryczką (przy sprzyjającej pogodzie). Dodatkowo, w soboty i niedziele, restauracja w Pałacu jest otwarta dla gości w godzinach 12 - 18.
Komentarze (0)