Katastrofa na Nerze. Około 200 kg śniętych ryb przekazano do utylizacji
W sobotę, po znalezieniu śniętych ryb na Nerze, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W sobotę rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska przekazała, że śnięte ryby w korycie Neru zaobserwowali mieszkańcy i zgłosili tę sytuację na numer alarmowy.
"Wojewoda łódzki wydał polecenie dla Państwowej Straży Pożarnej i Policji sprawdzenia całego koryta rzeki w woj. łódzkim. Państwowa Straż Pożarna i Policja podjęły działania w celu zidentyfikowania i oceny skali zjawiska" – przekazała Zalewska.
Poinformowano również o zarządzeniu marszałka województwa łódzkiego, dotyczącym całkowitego zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb w obwodzie rybackim rzeki Ner nr 2 na terenie Powiatu Łęczyckiego i Powiatu Poddębickiego.
• Wprowadza się całkowity zakaz uprawiania amatorskiego połowu ryb w obwodzie rybackim rzeki Ner nr 2 na terenie Powiatu Łęczyckiego i Powiatu Poddębickiego w terminie od dnia 14 sierpnia 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2022 r.
• Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Departamentu Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
• Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 14 sierpnia 2022 r. i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego oraz na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Z informacji Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi wynika, że w powiecie łęczyckim na rzece Ner dwa zastępy straży zebrały i przekazały firmie utylizującej około 200 kg śniętych ryb (stan z soboty wieczorem).
Śnięte ryby na rzece Ner. Mieszkańcy otrzymali alerty RCB
W obliczu sytuacji Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny komunikat.
"W związku z dzisiejszym wnioskiem wojewody łódzkiego dotyczącym zagrożenia ekologicznego do mieszkańców dwóch powiatów woj. łódzkiego wysłano alert RCB" – informowano w sobotę.
W niedzielę RCB poinformowało, że alert wysłano także do mieszkańców powiatu kolskiego (woj. wielkopolskie), graniczącego z woj. łódzkim.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu (WUW) poinformował w sobotę wieczorem, że w związku ze wzmożonym monitoringiem stanu wód w rzekach województwa wielkopolskiego, delegatura WIOŚ w Koninie na wysokości m. Dąbie (pow. kolski) pobrała próbki wody z rzeki Ner wpływającej na teren wielkopolski z kierunku województwa łódzkiego.
WUW poinformował, że prowadzone są szczegółowe badania, o których wynikach odpowiednie służby będą informować na bieżąco. W działania zaangażowana jest także Państwowa Straż Rybacka z terenu całego województwa.
"Państwowa Straż Pożarna postawiła zaporę na rzece Ner na wysokości miejscowości Rzuchów – w ciągu ostatnich godzin nie odnotowano przypadków gromadzenia się na niej śniętych ryb. Wszystkie ujęcia wody zlokalizowane w pobliżu rzeki Ner są codziennie badane przez służby sanitarne" – zaznaczono.
Dodano, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu pozostaje we współpracy ze swoim odpowiednikiem w województwie łódzkim, a także z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kole.
SPRAWDŹ >>> Ostry sprzeciw mieszkańców Zgierza. Nie chcą instalacji przetwarzania odpadów przy ul. Twardej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.