Reklama

Reklama

10 sposobów na oszczędzanie wody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

10 sposobów na oszczędzanie wody - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Światowe zasoby wody stale się zmniejszają. Prognozy sugerowane przez ekologów nie napawają optymizmem. Niezależnie od tego, czy człowiek uważa pojęcia związane z ochroną środowiska za istotne, musi być świadomy konsekwencji, które wynikają z konsumpcyjnego stylu życia.

Reklama

Znaczenie wody

Niepokojące dla człowieka jest stwierdzenie, że w najbliższym czasie woda może stać się towarem deficytowym. Taka teza może brzmieć bardzo abstrakcyjnie w momencie, kiedy źródła wody słodkiej wydają się powszechne, a w sklepach można spotkać ogromne ilości butelkowanej wody. Szeroko dostępna w domu woda w kranie również pozwala na myślenie o tym, że przecież nie może jej zabraknąć. Cena wody zarówno dostępnej w domu, jak i butelkowanej dostępnej w sklepach naturalnie wzrośnie, gdy stanie się towarem deficytowym. m3 ile to litrów? Warto to wiedzieć, aby zdawać sobie sprawę z tego, jakie jest nasze zużycie wody. 1 m3 wody to dokładnie 1000 litrów. Warto śledzić zużycie wody w swoim domu oraz zauważać, jakie czynności powodują, że zużywamy ją nadmiernie.

Faktem jest to, że nie zabraknie jej w najbliższym, krótkim czasie, jednak niepokojące są prognozy długoterminowe. Działalność ludzi związana z konsumpcyjnym i pełnym marnotrawstwa stylem życia oraz wynikające z niego ogromne zapotrzebowanie na wodę w procesach produkcyjnych żywności stale prowadzi do znacznego wykorzystywania dostępnych na Ziemi zasobów wodnych.

Pojęcia ekologiczne nie trafiają jednak do wszystkich. Należy mieć świadomość, że same konsekwencje ekologiczne, które odczują przyszłe pokolenia, nie są jedynymi, jakie mogą wystąpić. Deficyty związane z zasobami wodnymi mogą mieć bardzo duże konsekwencje ekonomiczne dla każdego człowieka. Gdy zasoby wodne będą ulegać stałemu wykorzystywaniu w tak ogromnym tempie, należy spodziewać się wzrośnięcia kosztów, jakie wynikają z ich eksploatacji w domach.

Oszczędzanie wody

Pojęcie oszczędzania wody jest bardzo ogólnikowe, ponieważ w każdym etapie swojego życia można dopatrzyć się jej złego zagospodarowania. Koncept wskazujący na to, że każdy człowiek ma wpływ na globalne zużycie wody na Ziemi, może wydać się abstrakcyjny, ale faktycznie jest on prawdziwy.

Wszyscy mieszkańcy Ziemi, ograniczając zużycie wody, mogą znacznie wydłużyć żywotność planety, ale również pozwolić zmniejszyć koszty wynikające z jej wykorzystywania. Mniejsze marnotrawstwo żywności spowoduje, że zapotrzebowanie na żywność zmniejszy się. To zmusi przedsiębiorstwa produkcyjne do dostarczania na rynek mniejszej liczby towarów, a co za tym idzie mniejszy eksploatację źródeł wody. Każdy człowiek jest jednak w stanie bezpośrednio zmniejszyć zużycie wody w swoim gospodarstwie domowym poprzez zmianę sposobu, w jaki wykonuje codzienne czynności. Poniżej zostało przedstawionych 10 sposobów na oszczędzanie wody.

 1. Sprawdzenie wszelkiej hydrauliki w domu oraz przeprowadzić niezbędne naprawy, jeśli ewentualny jest wyciek.

 • Cieknący kran to częsty problem, którego uszczelnienie pozwoli na oszczędność wody i pieniędzy.

 • Uruchomienie pralki lub zmywarki powinno następować tylko wtedy, gdy będą całkowicie wypełnione.

 • Warto rozważyć zakupywanie urządzeń takich jak pralka i zmywarka tylko, jeśli posiadają tryb ECO.

 • Zamiast kąpieli warto wziąć szybki prysznic, podczas którego woda pozostanie włączona tylko w niezbędnych momentach.

 • Gdy kąpiel jest jednak koniecznością, należy rozważyć wlanie mniejszej ilości wody.

 • Podczas mycia zębów bądź golenia należy wyłączyć wodę, gdy nie jest akurat niezbędna.

 • Podczas zmywania ręcznego również warto zachować włączony strumień wody, tylko gdy jest to konieczne.

 • Do mycia rąk można użyć delikatniejszego strumienia wody.

 • Zużytą wodę, np. po kąpieli lub gotowaniu, możesz ostudzić, a następnie użyć do podlania roślin.

 • Wodę oszczędzać można na wiele sposobów, nawet podczas wykonywania w domu prostych, codziennych czynności. Wszystko zależy od dobrych chęci oraz kreatywności.

  Jakie korzyści płyną z oszczędzania wody?

  Analizując wszelkie wymienione straty i konsekwencje, jakie przynosi duże zużycie wody, należy wspomnieć o korzyściach z prowadzenia przeciwnych działań. Dbanie o niskie zużycie wody sprzyja planecie, co pozwala na zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Powinno być to priorytetem, aby przyszłe pokolenie otrzymały pod opiekę środowisko w tak dobrym stanie, jak jest to możliwe. Oszczędzanie wody pozwoli również na uspokojenie sytuacji portfela. Mniejsze zużycie wody pozwoli na zmniejszenie kosztów prowadzenia naszego gospodarstwa domowego.

   

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (0)

  Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  Wczytywanie komentarzy