Egzamin trwał trzy godziny. W tym czasie lekarze musieli odpowiedzieć na 120 pytań. Uzyskanie wyniku na poziomie 60% pozwala na przystąpienie do egzaminu ustnego. Z kolei 75% zwalnia z części ustnej. Nad pytaniami do egzaminu pismnego pracowali lekarze z z całej Polski, w sumie kilkanaście osób. Później trafiły one do konsultantów krajowych w tych dziedzinach.
- Zdawałam egzamin w Łodzi 10 lat temu, ale do tej pory pamiętam te przygotowania i sam moment sprawdzianu. To były bardzo stresujące chwile w moim życiu - przyznaje pani Paulina, internistka.
Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. Czym się zajmuje?
Centrum Egzaminów Medycznym w Łodzi istnieje od 22 lat i regularnie przygotowuje sprawdziany wiedzy dla lekarzy.
- W każdej sesji egzaminacyjnej (są 2 w roku) CEM przygotowuje takie egzaminy w około 90 dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych oraz w kilkunastu nielekarskich. Na przykład do PES dla lekarzy i lekarzy dentystów przystępuje ok. 3000 - 4000 zdających - czytamy w komunikacie prasowym.
W skali roku Centrum Egzaminów Medycznych przeprowadza egzaminy dla około 30 tys. osób i wykorzystuje do tego celu ok. 8 tys. pytań testowych.
Dodajmy, że CEM organizowało na początku jedynie egzaminy wstępne na specjalizacje oraz Państwowy Egzamin Specjalizacyjny dla lekarzy i lekarzy dentystów. Z czasem zadania te się rozszerzały i obecnie obejmują szereg egzaminów, zarówno dla lekarzy, lekarzy dentystów, jak i innych pracowników medycznych odbywających szkolenie specjalizacyjne (diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów, psychologów klinicznych itd.).
W maju egzamin w Łodzi zdawać będą lekarze z Ukrainy
W zakresie kompetencji CEM znajduje się również organizacja Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Do tego typu egzaminów mogą przystępować studenci, którzy ukończyli przedostatni rok studiów. Dopiero po zdanym egzaminie można uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce. Ważne jest również to, że wyniki tych egzaminów stanowią podstawowe kryterium rankingowe w postępowaniu kwalifikacyjnym do rozpoczęcia specjalizacji. W każdym terminie do LEK zgłasza się ok. 10 tys. zdających, a do LDEK - 1,5 tys.CEM organizuje również Lekarski Egzamin Weryfikacyjny i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny, do których przystępują absolwenci uczelni medycznych spoza UE. Po złożeniu tych egzaminów uzyskają zrównanie kwalifikacji z uzyskanymi przez absolwenta polskiej uczelni. Do kolejnej edycji do LEW, która odbędzie się 29 maja zgłosiło się blisko tysiąc osób, w tym medycy z Ukrainy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.