RynekPierwotny.pl sprawdził, ile metrów kwadratowych nowego lokum może w obecnych warunkach kupić na kredyt singiel oraz rodzina “2+1”. Eksperci wzięli pod uwagę zarówno tradycyjny kredyt, jak i program Bezpieczny Kredyt 2%.
Starsza się o kredyt hipoteczny? Sprawdź dostępność mieszkań w Łodzi
Właśnie pojawił się drugi Ranking Dostępności Mieszkań. W zestawieniu wzięto pod lupę 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużąofertę lokali. Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach. Wnioski mogą Was zaskoczyć!
Jak się okazuje, ważniejsze od comiesięcznych wpływów na nasze konto, jest stosunek zarobków do cen mieszkań. Dzięki takiemu porównaniu wiemy, jaki metraż możemy zakupić za miesięczną pensję i na jakie mieszkanie będziemy mogli sobie pozwolić.
Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i Katowice. Z kolei najniższe były one w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice. I na odwrót, np. w Szczecinie, mimo niskich zarobków, w ofercie firm deweloperskich przeważają mieszkania budowane przez nie z myślą o zamożnych klientach
- wylicza Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl i RynekPierwotny.pl.
Jak się okazuje, w Łodzi za jedną przeciętną pensję kupimy 0,69 m kw. nieruchomości. Większy metraż można nabyć np. w Katowicach (0,87 m kw.) czy Bydgoszczy (0,77 m kw.). Najgorzej pod względem stosunku cen mieszkań i wynagrodzeń wypada Warszawa. Choć w stolicy najłatwiej jest o dobrze płatną pracę, to ceny lokali mogą przyprawiać o zawrót głowy. Za jedną przeciętną pensję w czerwcu tego roku można było tam zakupić w stolicy 0,59 m kw.
mieszkania.
Rynek nieruchomości w Łodzi. Zobacz, jakie mieszkanie kupisz za swoją pensję
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podkreślają, że podczas zakupu mieszkania istotne jest także to, jak duży wybór nieruchomości znajduje się aktualnie na rynku. Dlatego też sprawdzono, jak wygląda oferta w poszczególnych miastach, a także jaka ilość lokali przypada na 1000 mieszkańców. W Łodzi na 1000 mieszkańców przypadało 17 ofert. To średni wynik w porównaniu z innymi miastami uwzględnionymi w Rankingu. Słabiej od stolicy województwa łódzkiego wypada tylkoWarszawa, Poznań i Szczecin.
Marek Wielgo zaznacza, że musimy pamiętać, że sytuacja na rynkach mieszkaniowych największych miast jest bardzo dynamiczna i liczba dostępnych mieszkań zmienia się na przestrzeni miesięcy.
W Katowicach, Lublinie i Łodzi oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem, przykładowo w Katowicach aż o 34%. W Lublinie mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 17% rok do roku, a w Łodzi - o 5%. Jednak w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok
- informuje.
Na jakiego zakup mieszkania może sobie pozwolić przeciętnie zarabiający łodzianin? Singiel, posiłkując się tradycyjnym kredytem, może zakupić w Łodzi mieszkanie o powierzchni 27,3 m kw. Dzięki programowi BK2% może nabyć dużo większe lokum, nawet niemal 44- metrowe.
Czytaj również: Program "Pierwsze Mieszkanie". Polacy ruszyli do banków. Zobacz, w których placówkach masz szansę na bezpieczny kredyt 2 procent
Natomiast rodzina 2+1 decydując się na tradycyjny kredyt, zakupi w stolicy województwa łódzkiego mieszkanie o wielkości 51 m kw. Korzystając z rządowych dopłat, nabywane M zyskuje na metrażu. Mogą to być nawet 83 m kw.!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.