Obowiązek złożenia deklaracji mają właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. W dokumencie musimy wykazać następujące źródła ciepła:
- kotły i grzejniki gazowe,
- kotły na paliwa stałe,
- piece kaflowe,
- piece wolnostojące, w tym tzw. kozy,
- pompy ciepła,
- sieć ciepłowniczą,
- instalację fotowoltaiczną,
- kolektor słoneczny,
- ogrzewanie elektryczne.
Chcesz uniknąć kary? Nie musisz nawet wychodzić z domu
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że każdego dnia możecie, o dowolnej porze, deklarację możemy przez internet na stronie CEEB.gov.pl. Jest to najszybszy sposób złożenia dokumentów, ponieważ od razu po złożeniu informacje są wprowadzona do bazy danych. Deklarację można złożyć też listownie, lub osobiście we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).Aby złożyć deklaracje przez internet należy:
- Wejść na stronę CEEB.gov.pl i wybrać metodę logowania (Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna) i się zalogować
- Następnie wprowadzamy dane budynku, dla którego będzie składana deklaracja
- Wybieramy rodzaj deklaracji (budynek mieszkalny bądź niemieszkalny)
- Wypełniamy deklarację (wpisujemy swoje dane, adres nieruchomości, informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach).
- Wysyłamy.
Gminy, które są w czołówce. Nie wszystkie mają powód do zadowolenia
Czas, który potrzebujemy na wypełnienie i wysłanie deklaracji to zaledwie kilka minut. Według szacunków, w ewidencji CEEB, ma się znaleźć ok. pięciu milionów budynków. Do 15 czerwca złożono w systemie 4 614 778 deklaracji, w tym 4 373610 to budynki zamieszkałe a 241168 niezamieszkałe. Online zostało złożonych 1 267 800, natomiast przez urzędnika 3 346978,
Gmina, która może pochwalić się największą liczbą złożonych deklaracji jest Siennica Różana (woj. lubelskie). Dokumenty złożyło tam aż 93 procent mieszkańców. Na drugiem miejscu jest Zawidów (woj. dolnośląskie), a za nią Szczuczyn (woj. podlaskie).
Gminy z najmniejszą liczbą złożonych deklaracji to: Prochowice ( woj. dolnośląskie) - tylko 8 procent mieszkańców złożyło dokumenty. 14 procent to wynik, który zanotowano w Olszanicy (woj. podkarpackie) oraz w Zwoleniu (woj. mazowieckie). Przedstawione dane zostały zaktualizowany 17 czerwca.
Osoby, które mają pytania dotyczące składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mogą zadzwonić na specjalną infolinię - numer telefonu 22 295 51 28.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.