Reklama

Reklama

Polacy oszaleli na punkcie banknotu i monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat We wtorek 9 listopada do sprzedaży trafiły okoliczne banknoty oraz monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Przed siedzibami Narodowego Banku Polskiego w całym kraju ustawiły się tłumy chętnych. Kolekcjonerskie egzemplarze cieszyły się dużym zainteresowaniem także w Łodzi.

Reklama

Banknot i moneta z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego

Banknot kolekcjonerski NBP o wartości nominalnej 20 zł oraz złota moneta o nominale 500 zł upamiętniające Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego wyemitowane zostały w uznaniu jego zasług dla Ojczyzny. 

„Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu” - czytamy w opisie na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego.
„Na rewersie złotej monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu”.

Banknot kolekcjonerski zostanie wyemitowany został w nakładzie do 80 tys. sztuk można było nabyć w cenie 100 zł brutto. Natomiast nakład złotej monety (próba 999,9) wyniósł do 1500 sztuk, a cena to 9500 zł brutto. 

Tłumy przed oddziałami NBP w całej Polsce. Wszyscy chcieli banknoty i monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego

We wtorek 9 listopada z samego rana przed oddziałami NBP w całej Polsce ustawiały się tłumy chętnych. Popyt był ogromny. 

Również w Łodzi zainteresowanie kolekcjonerskimi egzemplarzami było spore. Wystarczyło przejechać we wtorek obok siedziby NBP przy ul. Kościuszki 14 w Łodzi, by zobaczyć, jak wiele osób znajdowało się pod oddziałem od samego rana czekając na otwarcie drzwi do oddziału.

- To wyjątkowy banknot, bo dotyczy najnowszej historii Polski. Wśród nas jest sporo osób, które znały postać Lecha Kaczyńskiego i być może z takiego powodu te egzemplarze cieszyły się tak dużym zainteresowaniem - mówi Sławomir Kabza Oddziału NBP w Łodzi.

Wysłaliśmy zapytanie do Biura Prasowego Narodowego Banku Polskiego z zapytaniem o konkretne dane dotyczące sprzedaży monet oraz banknotów z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego w Polsce oraz w samej Łodzi. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, niezwłocznie ją opublikujemy.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy