Reklama

Reklama

Szczepionki na COVID-19 już dla 5-latków! Wiemy, kiedy ruszą szczepienia przedszkolaków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Szczepionki na COVID-19 już dla 5-latków! Wiemy, kiedy ruszą szczepienia przedszkolaków - Zdjęcie główne

Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat. Od kiedy będą dostępne? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. W Polsce do użytku dopuszczone będą szczepionki opracowane przez firmy Pfizer i BioNTech. Kiedy najmłodsza grupa pacjentów rozpocznie szczepienia?

Reklama

Szczepienia dla dzieci – kiedy i jaką szczepionką?

Do tej pory szczepienia mogły przyjmować dzieci powyżej 12 lat. Europejska Agencja Leków zatwierdziła jednak stosowanie u dzieci w wieku 5-11 szczepionek Comirnaty (firm Pfizer i BioNTech).

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat ruszą w Polsce w grudniu – zapewnił rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Dawka stosowana u najmłodszej grupy będzie mniejsza, niż u starszych pacjentów, ale tak samo jak w innych przypadkach – będzie podawana w postaci dwóch szczepień w odstępie trzech tygodni. Jak na razie Polska zakontraktowała milion dawek szczepionek dla małych pacjentów na grudzień.

Mamy zakontraktowane już na grudzień 1,1 mln dawek. Liczymy, że najpóźniej do połowy grudnia dotrą i będziemy mogli rozpocząć szczepienie. Prowadzimy jednak rozmowy, by stało się to szybciej – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Europejska Agencja Leków ocenę bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki Comiranty prowadziła już od połowy października. Czwarta fala pandemii koronawirusa nie oszczędza dzieci. Choć do tej pory najmłodsi zwykle łagodniej przechodzili zarażenie, w ostatnich tygodniach coraz częściej trafiają do szpitali. Dzieci w grupie wiekowej 5-11 są już szczepione w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Badania nad szczepionką dla dzieci także w Polsce

Na swoim koncie na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Leków, poinformował, że badania kliniczne szczepionek odbywały się także w Polsce.

Cieszę się z rekomendacji EMA dot. szczepień w grupie 5-11 l. Wydając zgodę na podjęcie badań klinicznych w Polsce w tej grupie wiekowej, @URPLWMiPB ma w tym swój udział. Stosunek korzyści płynących ze szczepienia dominuje nad potencjalnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych" – napisał na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Badania fazy 1, 2 i 3 prowadzone były w 94 ośrodkach na świecie. W badaniu 1 fazy (doborze dawki) wzięło udział 48 dzieci. W badaniu fazy 2/3 wzięło udział 2268 dzieci – 1517 otrzymało szczepionkę, a 751 placebo – dodał.

Dawka szczepionki wynosiła 10 mikrogramów i podawano ją dwukrotnie w odstępie 21 dni. Według przytoczonych danych, skuteczność szczepionki wyniosła 90,7 proc.

Z badań przeprowadzonych u dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat wynika, że u zaszczepionych pacjentów występowały łagodne, ustępujące działania niepożądane, podobne do obserwowanych u zaszczepionych dorosłych i nastolatków. Najczęstszym działaniem niepożądanym był ból ramienia.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy