Międzynarodowy Dzień Jeża. Jak zgierzanie mogą zatroszczyć się o przyjaciela i patrona miasta?
Jeże znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową. Choć wydawałoby się, że zwierzęta te są świetnie przygotowane do życia w środowisku, okazuje się, że czyha na nie wiele cywilizacyjnych niebezpieczeństw.Jeże prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami – żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie.
Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków.
Jeśli zatem zauważymy w ogrodzie nowego kolczastego lokatora, nie musimy obawiać się o nasze rabaty. Dzięki niemu skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale także uciążliwych owadów. Zapraszajmy więc jeże do pozostania w naszym ogrodzie, zapewnijmy im spokój i sprawmy, by poczuły się bezpiecznie. One odwdzięczą się nam z nawiązką. Jeżdżąc samochodem wieczorami i nocami starajmy się zachować czujność i uważać, na przekraczające jezdnię jeże.
źródło: WFOŚiGWŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.