Reklama

Reklama

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, patrona Zgierza. Jak zadbać o te zwierzęta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: lasy.gov.pl

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, patrona Zgierza. Jak zadbać o te zwierzęta?   - Zdjęcie główne

10 listopada obchodzimy święto wszystkich jeży. Jak można pomóc tym ziwerzętom? | foto lasy.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Obchodzone 10 listopada międzynarodowe święto nie jest szeroko znane na świecie. Dzień Jeża jest okazją, by przypomnieć sobie o sytuacji gatunkowej tych ssaków oraz o tym, że kolczaste zwierzęta są zagrożone wyginięciem. Jak możemy się o nie zatroszczyć?

Reklama

Międzynarodowy Dzień Jeża. Jak zgierzanie mogą zatroszczyć się o przyjaciela i patrona miasta? 

Jeże znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową. Choć wydawałoby się, że zwierzęta te są świetnie przygotowane do życia w środowisku, okazuje się, że czyha na nie wiele cywilizacyjnych niebezpieczeństw. 

Jeże prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami – żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie. 

Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków.

Jeśli zatem zauważymy w ogrodzie nowego kolczastego lokatora, nie musimy obawiać się o nasze rabaty. Dzięki niemu skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale także uciążliwych owadów. Zapraszajmy więc jeże do pozostania w naszym ogrodzie, zapewnijmy im spokój i sprawmy, by poczuły się bezpiecznie. One odwdzięczą się nam z nawiązką. Jeżdżąc samochodem wieczorami i nocami starajmy się zachować czujność i uważać, na przekraczające jezdnię jeże. 

źródło: WFOŚiGWŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy